Reklama

Wiadomości

PSE ogłaszają „okresy zagrożenia” na rynku mocy

Fot. Pixabay

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okresy zagrożenia na rynku mocy. Dotyczą one godzin wieczornych i oznaczają, że w systemie może braknąć dostatecznej rezerwy.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, w piątek 23 września ogłoszone zostały okresy zagrożenia na rynku mocy. Dotyczą one godzin 19-20 oraz 20-21.

„Ogłoszenie okresu zagrożenia wynika z braku wystarczającej rezerwy w systemie. Ta sytuacja jest spowodowana ubytkami awaryjnymi jednostek wytwórczych oraz niską generacją OZE, zwłaszcza w szczycie wieczornym” - podają PSE.

„Zgodnie z umowami, w ramach obowiązków mocowych jednostki wytwórcze będą musiały dostarczyć odpowiedni poziom mocy w systemie, a jednostki redukcji zapotrzebowania (DSR) ograniczyć swoje zapotrzebowanie. Dostawcy na rynku mocy otrzymują za to wynagrodzenie” - dodaje spółka.

Czytaj też

PSE podkreślają, że ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii elektrycznej, jest to sygnał dla jednostek rynku mocy, by w tych godzinach zrealizowały swoje obowiązki mocowe.

Komentarze