Reklama

Wiadomości

PSE coraz bliżej budowy linii 400 kV na południu Polski. Jest decyzja środowiskowa

Autor. Envato

Uzyskano decyzję środowiskową dla linii 400 kV Trębaczew-Joachimów-Wielopole – podały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wskazano, że projekt ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę efektywności przesyłu energii w południowej Polsce.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały w piątek, że uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii 400 kV Trębaczew - nacięcie linii Joachimów (Rokitnica) - Wielopole. „Kolejnym krokiem do rozpoczęcia realizacji inwestycji będzie uzyskanie decyzji lokalizacyjnej oraz pozwolenia na budowę. Wykonawca zostanie wyłoniony w wyniku postępowania. Zakończenie realizacji inwestycji jest planowane na 2028 r.” – dodał operator systemu elektroenergetycznego.

Jak wyjaśniono, projekt ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę efektywności przesyłu energii w południowej Polsce i obejmuje budowę 110-kilometrowej dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV, która połączy stację Trębaczew, zlokalizowaną w pobliżu elektrowni Bełchatów, z nową stacją Rokitnica w Zabrzu.

Reklama

Plany PSE na 400 kV na południu kraju

Spółka dodała, że realizacja tej inwestycji jest częścią programu przebudowy najdłuższego ciągu liniowego 400 kV w Polsce, biegnącego od Zgorzelca (SE Mikułowa) do Częstochowy (SE Joachimów).

PSE zwróciły uwagę, że tworzące ten układ linie zostały wybudowane w latach 60. XX wieku i wymagają zastąpienia jej nowszą infrastrukturą oraz zmiany układu sieciowego na południu Polski. Częścią tego zadania są m.in. ukończone nowe linie 400 kV Mikułowa – Czarna i Czarna – Pasikurowice oraz będąca w budowie linia 400 kV Mikułowa – Świebodzice.

PSE zaznaczyły, że decyzja środowiskowa potwierdza, że inwestycja jest zgodna z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony środowiska. Proces pozyskania decyzji był poprzedzony szerokimi konsultacjami społecznymi oraz współpracą z lokalnymi władzami i instytucjami.

Reklama

W marcu br. PSE ogłosiły projekt nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Dokument ten zawiera wariantowe scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych. Projekt zakłada m.in. powstanie 4850 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądowa linia stałoprądowa do 2034 r. Łączne szacowane nakłady na inwestycje planowane przez PSE to ok. 64 mld zł do 2034 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama