Reklama

Wiadomości

Prezydent Duda w Chinach. Namawiał do inwestycji w Polsce, rozmowy z Xi dotyczyły m.in. bezpieczeństwa

Autor. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Prezydent Andrzej Duda przekonywał we wtorek w Chinach do inwestycji w Polsce. Zapewniał, że nasz kraj to bezpieczna, stabilna i perspektywiczna lokalizacja dla zagranicznego kapitału i inwestycji, gwarantująca niedyskryminujące otoczenie biznesowe.

Polski prezydent od niedzieli składa oficjalną wizytę w ChRL. We wtorek w Dalian wziął udział w letniej odsłonie Światowego Forum Ekonomicznego. Podczas sesji otwarcia Duda opowiadał o Polsce i ostatnich dekadach naszego rozwoju. Jak zapewniał, Polska to kraj udanej transformacji gospodarczej, lider wzrostu i doskonałe miejsce do inwestycji.

– Od 1990 roku skala wzrostu PKB mojego kraju znacząco przekroczyła 1000 procent – z poziomu niespełna 66 mld dolarów do obecnej wartości ponad 800 mld dolarów. Realny PKB per capita wzrósł z 6100 dolarów do przeszło 46 tysięcy dolarów. Najważniejsze instytucje finansowe na świecie prognozują, że najbliższe lata przyniosą dalszą kontynuację trendu bogacenia się polskiego społeczeństwa. Po prześcignięciu Grecji i Portugalii pod względem realnego dochodu na mieszkańca, Polska w najbliższych latach – jak przewiduje się – dorówna Hiszpanii, a następnie Włochom – wyliczał prezydent.

Reklama

Prezydent o perspektywach inwestycyjnych w Polsce

– Mimo wszystkich kryzysów, pandemii koronawirusa, kryzysu energetycznego, który przeszliśmy w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, wzrost jest cały czas nieprzerwany – dodał.

Zdaniem Dudy, za tymi wynikami gospodarczymi stoi mądrość ekonomicznych i politycznych decyzji polskich władz w ciągu ostatnich 35 lat. Za kluczowy moment na początku tej drogi prezydent uznał radykalne zerwanie z gospodarką nakazowo-rozdzielczą i przejście na wolnorynkowe zasady handlu. – Zbudowaliśmy sprawne i stabilne instytucje państwowe i gospodarcze. Obraliśmy stały kurs na integrację z Unią Europejską, której częścią jesteśmy od przeszło 20 lat. Te czynniki zapewniły nam wiarygodność, przewidywalność oraz stabilność – oświadczył.

Reklama

Prezydent przekonywał, że Polacy są narodem ambitnym, kreatywnym, zdolnym do poświęceń, pracowitym i konsekwentnym. Zwrócił uwagę, że obecnie wśród 30-latków co drugi posiada wyższe wykształcenie, zaś w ubiegłym roku polskie uniwersytety ukończyło ponad 55 tys. absolwentów kierunków technicznych i informatycznych. Wskazywał też, że w ciągu ostatnich 20 lat bezrobocie w Polsce spadło do jednego z najniższych wśród państw UE poziomów i wyniosło 2,7 proc. na koniec ubiegłego roku.

Duda mówił ponadto, że dzięki otwarciu naszej gospodarki na inwestycje zagraniczne, przyciągnęliśmy kapitał, wiedzę i nowe technologie, co – jak ocenił – znacznie przyspieszyło dynamiczny wzrost gospodarczy Polski po 1989 r.

– Zachęcam państwa do bliższego przyjrzenia się możliwościom, które oferujemy. Polska to bezpieczna, stabilna i perspektywiczna lokalizacja dla zagranicznego kapitału i inwestycji, gwarantująca niedyskryminujące otoczenie biznesowe. Chętni do tego, by prowadzić biznes w Polsce i z Polską, by inwestować w Polsce, mogą liczyć na szeroki i szczodry wachlarz instrumentów wsparcia, w tym granty i ulgi podatkowe – oświadczył prezydent.

Reklama

Wspomniał też o rozbudowie polskiej infrastruktury. – Mój kraj od wieków stanowi pomost pomiędzy Wschodem a Zachodem. Jesteśmy w sercu Europy. To w Polsce przecinają się najważniejsze arterie drogowe i kolejowe łączące nasz kontynent. To u nas znajdują się terminale intermodalne w Małaszewiczach i Sławkowie, gdzie kończy się szerokotorowa linia transsyberyjska, gdzie docierają dzisiaj pociągi także i z Chin (…). Dlatego nie sposób wyobrazić sobie obecności gospodarczej w Europie – w szczególności gospodarczej obecności Chin – z pominięciem i bez Polski – powiedział Duda.

Ustalenia po rozmowach polsko-chińskich

Prezydent zrelacjonował także, o czym rozmawiał z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Podkreślał, że podczas wizyty zawarto „cały szereg” porozumień dotyczących eksportu polskiej żywności do Chin. Zdaniem prezydenta są to „chyba największe umowy w historii”, które „otwierają w istotnym stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa”.

Wśród najważniejszych z nich prezydent wymienił m.in. możliwość sprzedaży drobiu w Chinach. – Do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach – mówił. Podkreślił, że jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy i dla naszych producentów drobiu jest to informacja niezwykle ważna.

Prezydent poinformował, że chiński przywódca podczas spotkania z nim podkreślał konieczność zwiększenia wolumenu eksportu z Polski do Chin. Prezydent Duda wyraził nadzieję, że „w wyniku rozmów i zawartych dzisiaj porozumień w niedługim czasie stanie się to faktem”.

Jak relacjonował prezydent, rozmowa z Xi Jinping dotyczyła także wprowadzenia ruchu bezwizowego. – Dzisiaj po rozmowie ze mną prezydent Xi Jinping zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin – poinformował Duda.

Jak wyjaśnił, „każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin w terminie do 15 dni – a więc przede wszystkim w celach turystycznych czy w celach gospodarczych, biznesowych – nie będzie potrzebował wizy”.

– Te procedury już zostały uruchomione. Sądzę, że możemy się spodziewać tego, że już w najbliższych dniach ruch bezwizowy stanie się faktem. W tutejszej praktyce zazwyczaj dzieje się tak po jednoznacznej deklaracji złożonej przez prezydenta Xi Jinpinga – podkreślił.

Andrzej Duda po spotkaniu z Xi Jinpingiem: przedstawiłem nasz punkt widzenia na kwestie bezpieczeństwa

Prezydent przekazał też, że poruszył podczas spotkania z chińskim przywódcą kwestie dot. wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, a także kwestie zagrożeń, jakie stwarzają ataki hybrydowe, które władze białoruskie przypuszczają na polską granicę niemal od 2021 r.

– Przedstawiłem panu prezydentowi nasze spojrzenie na sytuację bezpieczeństwa w Europie i na świecie, ale przede wszystkim w naszej części Europy. Wszystkie zagrożenia, które my – jako Polska – postrzegamy, nasz punkt widzenia na tą sytuację i też to, że bardzo jest potrzebny pokój – mówił prezydent.

Wyraził też nadzieję, że Chiny – jako światowe mocarstwo, a także jako członek Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych – będą wspierały dążenia do pokojowego zakończenia wojny rozpoczętej przez Rosję na Ukrainie. – Ale przede wszystkim takiego zakończenia, które będzie zgodne z zasadami prawa międzynarodowego – zaznaczył Duda.

Dziennikarze pytali prezydenta, czy zdaniem prezydenta chiński przywódcza widzi perspektywę zakończenia wojny. – Pan przewodniczący, prezydent Xi Jinping kilkakrotnie podkreślał dzisiaj, że Chiny chcą pokoju, bo są państwem, które chce pokojowego rozwoju – zapewnił.

Prezydent zaznaczył też, że w szczegółach przedstawił Xi Jinpingowi „naszą sytuację i nasz punkt widzenia”. – Mogę powiedzieć, że przedstawiłem pełne spektrum naszego punktu widzenia na sprawę bezpieczeństwa, również wyjaśniając naszą postawę na tle historycznym. (…) Mogę powiedzieć, że zostaliśmy wysłuchani – dodał.

Prezydent Duda przedstawił też chińskiemu przywódcy informacje nt. bieżącej sytuacji na naszej granicy. – Poinformowałem pana prezydenta o tragedii, jaka nas dotknęła, mianowicie o śmierci polskiego żołnierza na granicy; o tym, jak głęboki wstrząs to wywołało w polskim społeczeństwie – relacjonował prezydent Duda.

W poniedziałek podczas wizyty prezydenta Dudy w Pekinie podpisano m.in. porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do występowania ognisk ptasiej grypy HPAI. Obecnie wystąpienie choroby w dowolnym regionie kraju skutkuje zakazem eksportu produktów drobiarskich z całej Polski. Dzięki podpisanej umowie zakazy handlu miały zastosowanie tylko do regionów, w których potwierdzono zachorowania u drobiu. W ten sposób producenci unikną potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama