Reklama

Wiadomości

Potężny blackout w Azji Środkowej. Trzy kraje pozbawione prądu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jak poinformowało biuro prasowe kazachskiego operatora sieci, w wyniku przeciążenia lini tranzytowej w Kazachstanie doszło do masowej przerwy w dostawie prądu. Bez energii są także Kirgistan oraz Uzbekistan.

Reklama

Kraje te posiadają wspólny, zależny system energetyczny, dlatego awaria w jednym państwie doprowadziła do odcięcia zasilania w całym regionie.

Reklama

Jak informują lokalne media, blackout wstrzymał pracę lotnisk, szpitali oraz usług komunalnych. Nie działają oczyszczalnie ścieków oraz komunikacja miejska, a także wystąpiły problemy z dostępem do Internetu.

Czytaj też

Ministerstwo Energii Kirgistanu poinformowało, że w kraju rozpoczęto już stopniowe przywracanie dostaw energii elektrycznej z ominięciem zjednoczonego pierścienia energetycznego Azji Środkowej, jednak może potrwać to nawet kilka godzin.

Reklama

Kazachowie winą za backout obarczają przedsiębiorstwa energetyczne z Uzbekistanu i Kirgistanu. Z kolei uzbeckie Ministerstwo Energii poinformowało, że odpowiedzialność za masową awarię spoczywa po kazachskiej stronie.

Do awarii zasilania doszło w trzech państwach Azji Środkowej.
Do awarii zasilania doszło w trzech państwach Azji Środkowej.
Autor. https://centralasia.liveuamap.com/

Obecnie trwają prace nad przywróceniem elektryczności i wyjaśnieniem przyczyny awarii.

Tadżykistan nie został dotknięty awarią, ponieważ system energetyczny kraju nie zdążył jeszcze w pełni przyłączyć się do pierścienia energetycznego Azji Centralnej.

Reklama

Komentarze

    Reklama