Wiadomości

Ponad miliard złotych na nowy blok węglowy. Grupa Azoty zwiększa budżet

Fot. Grupa Azoty
Fot. Grupa Azoty

Akcjonariusze zgodzili się na zwiększenie budżetu projektu budowy węglowego bloku energetycznego do kwoty 1,230 mld zł - poinformowała w środę Grupa Azoty Puławy. Wiceprezes spółki Justyna Majsnerowicz informowała wcześniej, że generalny wykonawca Polimex- Mostostal wystąpił o zmianę wartości kontraktu.

Grupa Azoty Puławy spółka Grupy Azoty poinformowała w środę, że nadzwyczajne walne zgromadzenie puławskich Azotów wyraziło zgodę na zwiększenie budżetu projektu budowy węglowego bloku energetycznego "o 30 mln zł do 1.230 mln zł, bez podatku od towarów i usług" – wynika z podjętych uchwał.

Pod koniec kwietnia rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała wniosek do WZ dotyczący zwiększenia budżetu projektu. Jak podawano, przyczyną wniosku są roszczenia generalnego wykonawcy w zakresie zmian kontraktu, w szczególności dotyczących wartości i terminu jego zakończenia.

Czytaj też

Jak informowała we wtorek podczas konferencji prasowej wiceprezes Grupy Azoty Puławy Justyna Majsnerowicz, budowa bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe, jedna z kluczowych inwestycji spółki, zaawansowana jest w 97 proc.

"W I kw. br. nakłady na tę inwestycję wyniosły niemal 13 mln zł, były one głównie związane z kosztami rozruchu" - dodała wiceprezes.

"Po zakończeniu I kw. uzyskaliśmy zgodę korporacyjną rady nadzorczej w sprawie zaopiniowania wniosku do zgromadzenia wspólników związanego ze zmianami w tym projekcie, polegającymi na zwiększeniu budżetu projektu z 1,2 mld zł do 1,230 mld zł oraz wydłużeniu okresu realizacji o 223 dni, tj. do 3 czerwca tego roku" - poinformowała.

Wyjaśniła, że przyczyną wniosku są roszczenia partnera spółki w projekcie - generalnego wykonawcy Polimeksu Mostostal o zmianę kontraktu w zakresie jego wartości oraz terminu zakończenia.

"Roszczenia wynikają z faktu, że realizacja tego projekt przypadła na niespotykany w ostatnich czasach okres i zbiegła się z wystąpieniem zjawisk noszących znamiona siły wyższej, czyli pandemii covid, czy agresji Rosji wobec Ukrainy, które skutkowały nadzwyczajnym i niemożliwym do przewidzenia wzrostem cen materiałów i usług oraz kursów walutowych" - wyjaśniła wiceprezes.

Dodała, że na 24 maja br. zostało zwołane walne zgromadzenie w siedzibie spółki w Puławach, które będzie podejmowało decyzje w tej sprawie.

Grupa Azoty Puławy należy do Grupy Azoty. Produkuje nawozy azotowe, melaminę, oraz inne chemikalia np. wodór.

Źródło:PAP

Komentarze