• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Polska dostanie 244,2 mln euro na poprawę efektywności energetycznej w przemyśle

Fot. Pixabay

Komisja Europejska poinformowała w środę o udostępnieniu w ramach funduszu modernizacyjnego 2,4 mld euro dla siedmiu państw na modernizację ich systemów energetycznych oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w energetyce, przemyśle i transporcie. Polska ma dostać z tej puli 244,2 mln euro na poprawę efektywności energetycznej w przemyśle.

"Fundusz modernizacyjny to europejska solidarność w praktyce. Dzięki dochodom z systemu handlu uprawnieniami do emisji przynosi on konkretne rezultaty w terenie, pomagając państwom będącym beneficjentami ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w kluczowych sektorach i osiągnąć neutralność klimatyczną. Ponadto ten duży zastrzyk finansowy ma zostać wykorzystany do uruchomienia projektów, które pomogą przyspieszyć naszą transformację energetyczną w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę" - powiedział wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Czytaj też

Celem funduszu modernizacyjnego, finansowanego z dochodów z aukcji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, jest wspieranie 10 państw UE w ich transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Do grupy tej należą: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja.

Źródło:
PAP

Komentarze