Reklama

Wiadomości

Pół miliona gospodarstw domowych w Polsce pali śmieciami. Połowa z nich to nieocieplone budynki

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Mimo kryzysu energetycznego spowodowanego atakiem Rosji na Ukrainę spada deklarowany odsetek polskich gospodarstw domowych wykorzystujących paliwa niskiej jakości w celach energetycznych, w tym śmieci. 

4 proc. gospodarstw domowych w Polsce używa śmieci w celach energetycznych z czego 85 proc. to domu jednorodzinne – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) opublikowanego w styczniu 2024 r. w Tygodniku Gospodarczym PIE. Większość, bo ponad 70 proc., znajduje się na wsiach oraz w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców. 7 proc. gospodarstw domowych funkcjonujących w domach rodzinnych potwierdziło palenie śmieciami w ciągu ostatniego roku. 

Reklama

W zdecydowanej większości gospodarstwa te mają niski dostęp do usług ciepłowniczych. 94 proc. z nich nie ma dostępu do ciepłej wody z sieci, 91 proc. – do centralnego ogrzewania, a 64 proc. – do sieci gazowej. Wynika z tego, że w Polsce dostęp do ciepłej wody z sieci redukuje szansę palenia paliwami gorszej jakości aż 13 razy, do centralnego ogrzewania – 11 razy, a podłączenie do sieci gazowej prawie 3 razy. Ponadto prawie połowa budynków z badania nie była poprawnie ocieplona, a większość z nich była zmuszona stosować dodatkowe źródła ogrzewania, takie jak np. piecyki elektryczne. 

Czytaj też

Śmieci to niejedyne paliwo stosowane w domach, które zatruwa powietrze w Polsce. Aż ¼ gospodarstw przyznaje, że w ubiegłym roku czasami stosowała paliwa złej jakości – miał i pył węglowy, drewno czy biomasa. To pewna poprawa w stosunku do wcześniejszych lat. Wcześniej deklarowało to 29 proc. badanych.  

Warto zaznaczyć, że PIE przeprowadziło badanie ankietowe, odpowiedzi były więc dobrowolne i istnieje szansa, że rzeczywista liczba może być wyższa. Niższy wynik w poprzednim roku także potencjalnie może nie oddawać w pełni realiów. Może to być np. częściowo efekt rosnącej świadomości dotyczącej zanieczyszczeń powietrza i związanym z tym wstydem przed przyznaniem się. 

Eksperci PIE informują także, że w ostatnich pięciu latach 5 proc. gospodarstw domowych deklarowało odejście od węgla gorszej jakości (miału i pyłu), 4 proc. odeszło od spalania drewna i biomasy, a 2 proc. gospodarstw zrezygnowało z palenia śmieciami.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. michmu

    > Aż ¼ gospodarstw przyznaje, że w ubiegłym roku czasami stosowała paliwa złej jakości – miał i pył węglowy, drewno czy biomasa. dlaczego drewno i biomasa wpadają do kategorii "paliw złej jakości"? na zachodzie promuje się odchodzenie od gazu na rzecz palenia biomasą