Reklama

Wiadomości

Podpisano nowelę rozporządzenia taryfowego. Premiowane będzie oszczędzanie energii

Autor. Envato

Sprzedawcy energii zobowiązani będą do jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach; premiowana będzie też oszczędność energii - przewiduje podpisana nowela rozporządzenia taryfowego, o czym poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska.

Reklama

MKiŚ poinformowało na swojej stronie internetowej o podpisaniu noweli rozporządzenia taryfowego, czyli nowego rozporządzenia ws. sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Resort podkreślił, że nowe przepisy przynoszą "nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce".

Reklama

Jak wyjaśniono, nowela zobowiązuje sprzedawców do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń z odbiorcami w gospodarstwach domowych, wynagradzającego "aktywnościowe i efektywnościowe postawy odbiorców energii". Premiowane będzie m.in.: oszczędzanie energii elektrycznej, wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej, otrzymywanie faktur VAT w formie elektronicznej czy bycie prosumentem. "Zmiana rozporządzenia przyniesie każdemu gospodarstwu domowemu wymierną korzyść finansową w postaci pomniejszenia rocznego rozliczenia za energię o równowartość jednego przeciętnego miesięcznego rachunku" - podkreślono.

Czytaj też

Resort dodał, że zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy energii zobowiązani będą do jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach oraz o wysokości premii i terminie jej przyznawania. "Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie przejrzystości działań na rynku energii elektrycznej oraz wzmocnienie praw odbiorców w gospodarstwach domowych" - zauważono.

Reklama

Nowelizacja rozporządzenia ma też wspierać operatorów systemu elektroenergetycznego i ułatwić im zarządzanie bilansem mocy w systemie. "Nowe przepisy zwalniają odbiorców z opłat za ponadumowny pobór energii biernej i przekroczenie mocy umownej w przypadku, gdy wynikają one z poleceń operatorów lub z usług świadczonych na ich rzecz. Wprowadzane zmiany przyczynią się do stworzenia dla odbiorców zachęt do bardziej świadomego zarządzania zużyciem energii, zwiększających elastyczność pracy systemu. Mogą one polegać m.in. na dodatkowym zużyciu energii elektrycznej na polecenie operatora w okresach nadpodaży generacji OZE w systemie, bez obciążania użytkowników systemu za dodatkową moc pobieraną z systemu" - wskazano.

Czytaj też

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, że dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy systemu będą mogli aktywnie uczestniczyć w wykorzystywaniu nadmiaru energii elektrycznej, co jest szczególnie istotne w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama