Reklama

Wiadomości

Podmorska autostrada energetyczna połączyła Danię z Wielką Brytanią

Autor. National Grid

Pod koniec ubiegłego roku uruchomiono nowe połączenie międzysystemowe pomiędzy Danią a Wielką Brytanią. Linia Viking Line ma m.in. znacznie usprawnić wymianę energii pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Reklama

Linia przesyłowa wysokiego napięcia typu HVDC, popularnie określana jest w branży jako autostrada energetyczna. Viking Link, mająca 760 km długości, została uznana za jedno z najdłuższych międzynarodowych połączeń na świecie. Poprowadzona przez dno Morza Północnego, linia połączy systemy przesyłowe Wielkiej Brytanii i Danii, łącząc podstację Bicker Fen w Lincolnshire z Revsing w południowej Jutlandii. Jak podaje brytyjski operator, inwestycja trwająca ponad 4 lata kosztowała 7 mld dolarów i stanowi pierwsze fizyczne połączenie między dwoma zupełnie odrębnymi systemami energetycznymi.

Reklama
Autor. National Grid
Reklama

Inwestycja został uznana przez Unię Europejską za projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Projects of Common Interest, PCI), jako niezbędna do realizacji priorytetowych korytarzy i obszarów unijnej infrastruktury energetycznej. Linia pozwala na dwukierunkowy przepływ energii, efektywniej wspierając wykorzystanie OZE pomiędzy dwoma państwami.

Czytaj też

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem brytyjskiej spółki zależnej National Grid Viking Link (NGVL) oraz duńskiego operatora Energinet. Łączna moc połączenia wynosi 1400 MW, lecz obie strony nie zdecydowały się pierwotnie na pełne wykorzystanie tej mocy. Obecnie linia działa z mocą 800 MW, a Energinet tłumaczy, że brak pełnego wykorzystania wynika z niedostatecznej rozbudowy sieci wysokiego napięcia w zachodniej części Danii, w regionie Jutlandii. Firma podkreśla, że jednocześnie intensywnie pracuje nad działaniami mającymi na celu zwiększenie potencjału importu i eksportu energii przez Morze Północne.

Utworzenie połączenia elektroenergetycznego między Danią a Wielką Brytanią samo w sobie jest ogromnym osiągnięciem. (…) Ale ma również ogromne znaczenie dla całkowicie ekologicznego systemu elektroenergetycznego przyszłości. Zapewniamy, że zielona energia z turbin wiatrowych i słońca będzie zarządzana i wysyłana do gniazdek konsumentów w sposób stabilny i niedrogi
stwierdził Thomas Egebo, dyrektor generalny Energinet

Czytaj też

Analizy wskazują, że podmorski kabel może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii, a w ciągu dekady przynieść konsumentom 500 mln funtów oszczędności.

Reklama

Komentarze

    Reklama