• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

PGE pomoże Ukrainie nie tylko humanitarnie

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski i ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.
Fot. Fot. PGE

„Jesteśmy całym sercem z walczącą Ukrainą. Od początku wojny wspieramy naszych sąsiadów w tym trudnym dla nich czasie, organizujemy pomoc dla przybywających do Polski uchodźców i na pewno nie zostawimy Ukrainy bez pomocy po zakończeniu wojny" – powiedział podczas spotkania z ambasadorem Ukrainy Andrijem Deszczycą Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Głównymi tematami poruszonymi na wspólnym spotkaniu była pomoc dotychczas udzielona Ukrainie przez PGE oraz propozycje wsparcia odbudowy ukraińskiej sieci energetycznej po zakończeniu wojny.

„Serdeczne dziękuję za wsparcie dla Ukraińców w czasie ciężkiej próby, jaką jest wojna, za pomoc w dostawach energii na obszary, które ucierpiały wskutek działań okupantów oraz za gotowość do współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy po naszym zwycięstwie" – powiedział Deszczyca.

Po zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego br. niemal cała Polska pomaga uchodźcom, którzy szukali schronienia na terenie naszego kraju. PGE Polska Grupa Energetyczna także od pierwszego dnia agresji pomaga uchodźcom, wspiera organizacje i instytucje dające im schronienie oraz kompletuje transporty humanitarne wysyłane do ukraińskich miast. Fundacja PGE przekazała łącznie darowizny o wartości ok. 800 tys. zł, a sama spółka udostępniła uchodźcom miejsca w swoim ośrodku w Nałęczowie, w którym schronienie znalazło 120 członków rodzin.

Czytaj też

Pomoc humanitarna to jedno, ale PGE, jako spółka energetyczna, ma możliwości wsparcia Ukrainy w obszarze, którym się zajmuje. „PGE posiada doświadczenie oraz kompetencje niezbędne w budowie i obsłudze sieci energetycznych. Po zakończeniu wojny na Ukrainie pracownicy PGE Dystrybucja stanowiliby cenne wsparcie przy odbudowie infrastruktury dystrybucyjnej. Deklarujemy pełną współpracę w przywracaniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej do ukraińskich gospodarstw domowych i odbudowującej się ukraińskiej gospodarki" – zaznaczył Dąbrowski. 

Na wschodzie Ukrainy bez prądu wciąż pozostają nie tylko urzędy czy domy prywatne, ale także szpitale, przepompownie wody i instytucje, w których schronienia szukają obywatele Ukrainy. Dlatego PGE przekazała na teren Ukrainy agregat prądotwórczy oraz materiały niezbędne do zachowania ciągłości dostaw energii elektrycznej, odtworzenia zniszczonej infrastruktury i zachowania ciągłości dostaw energii (m.in. przewody oraz transformatory). Agregat o mocy 410 kVA pozwoli na ciągłe zasilanie szpitala, miejskiego ujęcia wody bądź 600 osobowego osiedla mieszkalnego. Sprzęt został przekazany energetykom z Ukrainy za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Dodatkowo na specjalny wniosek gminy Ustrzyki Dolne w województwie podkarpackim, PGE wybudowała tymczasową linię niskiego napięcia, zasilającą w energię elektryczną namioty na przejściu granicznym w Krościenku, w których znajdują się punkty z pomocą medyczną, posiłkami i pomieszczenia do odpoczynku dla uchodźców.

Komentarze