Reklama

Wiadomości

„Obywatelskie” mrożenie cen wyjdzie z zamrażarki? Marszałek Sejmu: zajmiemy się projektem w lipcu

Hołownia sejm marszałek polska polityka
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera 2. posiedzenie Sejmu X kadencji.
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/X

Sejm w lipcu zajmie się zainicjowanym przez PiS obywatelskim projektem ustawy mającej na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. Poinformował o tym w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia, zaznaczając, że wciąż trwają analizy projektu. Zapewnił zarazem, że nie będzie tu „żadnej zamrażarki”.

PiS przygotowało projekt nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, mający na celu przedłużenie funkcjonujących w pierwszej połowie 2024 r. mechanizmów osłonowych. Powołano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop podwyżkom od lipca” i pod tym hasłem PiS prowadziło zbiórkę podpisów z poparciem dla projektu. 7 czerwca został on złożony w Sejmie jako obywatelski.

Hołownia zapytany na briefingu prasowym, dlaczego Sejm nie zajmie się tym projektem na rozpoczętym w środę posiedzeniu, powiedział, że „trwają jeszcze analizy”.

Reklama

– Rozumiem, że to jest ważna kwestia i podwyżki są od lipca, ale posłowie PiS wiedzieli dostatecznie wcześnie, jak się będą zmieniały ceny. Mogli zrobić to wcześniej, a ponieważ zrobili to wtedy, kiedy to zrobili, to ja robię absolutnie wszystko, żeby ten projekt był procedowany, ale z zachowaniem wszystkich reguł, na które się umówiliśmy – powiedział marszałek Sejmu.

Zapowiedział, że Sejm zajmie się projektem w lipcu. – Znajdzie się w porządku następnego albo jeszcze następnego posiedzenia – dodał Hołownia. Zapewnił, że „bardzo poważnie traktuje projekty obywatelskie”. – Na pewno nie będzie żadnej zamrażarki – oświadczył marszałek Sejmu.

Reklama

Ceny maksymalne po nowemu

Do końca czerwca obowiązuje zamrożenie cen energii elektrycznej dla uprawnionych odbiorców na poziomie 412 zł za MWh i gazu na poziomie 200,17 zł za MWh.

Uchwalona w maju ustawą mająca w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego zakłada wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Gospodarstwa domowe mają być zwolnione z opłaty mocowej, co ma dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną.

W przypadku gazu ustawa likwiduje od 1 lipca zamrożenie ceny dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za MWh, a wprowadza cenę maksymalną, równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego – PGNiG OD.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama