Reklama

Wiadomości

Nowelizacja ustawy o rynku mocy na horyzoncie. Możliwe uzupełniające aukcje dla źródeł niespełniających norm emisji

Autor. Michael Kappel / Flickr

Zgodnie z założeniami opublikowanymi w poniedziałek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, zmiana, którą rząd planuje przyjąć do końca roku będzie zakładać wprowadzenie dodatkowej aukcji uzupełniającej rynku mocy.

Zgodnie z unijnymi przepisami, jednostki wytwórcze emitujące ponad 550 kg CO2 na MWh wyprodukowanej energii elektrycznej po 1 lipca 2025 r. nie mogą otrzymywać wsparcia w ramach mechanizmu zdolności wytwórczych, czyli rynku mocy. Kryterium tego nie spełniają źródła na węgiel kamienny i brunatny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje jednak, że unijne rozporządzenie z czerwca 2024 r. pod pewnymi warunkami i w ograniczonym czasie dopuszcza możliwość wsparcia takich jednostek rynkiem mocy.

Dlatego ministerstwo proponuje, aby w przypadku, gdy w wyniku aukcji głównych i dodatkowych na dany rok dostaw zidentyfikowany zostanie potencjalny niedobór mocy, możliwe byłoby przeprowadzenie aukcji uzupełniającej, w której startowałyby jednostki o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh.

Założenia przewidują, że takich aukcji mogłoby być co najwyżej cztery – na II połowę 2025 r. oraz na 2026, 2027 i 2028 r. Przy czym źródła, które je wygrają, mogłyby zawierać jedynie jednoroczne kontrakty mocowe.

Zgodnie z ustawą moc jest towarem, który można kupować i sprzedawać. Jednostki – wyłaniane podczas aukcji do pełnienia tzw. obowiązku mocowego, polegającego na gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu oraz zobowiązaniu do faktycznej dostawy mocy w okresie zagrożenia – są za to wynagradzane.

Rynek mocy działa od początku 2021 r. W celu pokrycia jego kosztów odbiorcy energii elektrycznej ponoszą dodatkowe opłaty.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama