• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Niemieckie media: wypowiedź ministra w sprawie oszczędzania energii to kpina z obywateli

Fot. pxhere.com/CC0

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck nie zamierza premiować gospodarstw domowych, oszczędzających energię. W wywiadzie dla stacji ZDF udzielał on natomiast „aroganckich rad, które brzmią jak kpina dla ludzi żyjących na poziomie minimum socjalnego" – ocenia w sobotę portal dziennika „Die Welt".

Jak przypomina portal, ostatnie podwyżki i wysoka inflacja spowodowały, że co szósta osoba w Niemczech ograniczyła zakupy spożywcze. „Rosnące ogromnie koszty życia w żadnym wypadku nie są kwestią luksusu" – podkreśla "Die Welt".

Dlatego podczas czwartkowego wywiadu telewizyjnego zapytano ministra Habecka o możliwość ulg lub premii dla obywateli i gospodarstw domowych, zużywających mniej gazu, niż w poprzednim roku. „Byłaby to motywacja dla obywateli, żyjących w niepewnych warunkach społecznych, za zachowywanie się w sposób zalecany przez państwo" – zauważa portal.

Czytaj też

Habeck odrzucił ten pomysł. „Jeśli ktoś powie: +Pomogę, ale tylko gdy dostanę znowu 50 euro+, to odpowiedziałbym: +Nic nie dostaniesz, stary!" – stwierdził minister, który przekonywał że „nie wszystko musi zostać nagrodzone", a ponadto „wysokie ceny są wystarczającą motywacją do oszczędzania".

„To arogancka wypowiedź ministra Zielonych, którego partyjni koledzy i wyborcy w większości wywodzą się z zamożnej klasy średniej, dla której wzrost kosztów nie ma większego znaczenia" – podkreśla portal dziennika „Die Welt". „Oczekiwania Habecka wobec ludności są (...) cyniczne" - oceniono. (PAP)

Źródło:
PAP

Komentarze