Reklama

Wiadomości

Napięcie na linii PGE – Polimex. Spór o nową elektrociepłownię wejdzie na drogę sądową?

Fot. PGE
Fot. PGE

W piątkowym komunikacie prasowym PGE poinformowała, że Polimex Mostostal SA złożył prośbę o uzyskanie zabezpieczenia sądowego w związku z budową elektrociepłowni gazowo-parowej w Siechnicach. Spółka podkreśliła, że ten krok może być interpretowany jako zakończenie procesu mediacji i wejście na drogę sądową ws. podwyższenia wynagrodzenia za realizację projektu.

Reklama

Spółka energetyczna przypomniała, że 15 września br. strony podpisały umowę o przeprowadzenie mediacji, w której udział mieli mediatorzy z Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP. Celem mediacji było osiągnięcie polubownego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego podstawy i wysokości ewentualnej waloryzacji wynagrodzenia umownego. Zawarcie umowy o mediacje poprzedzone było wymianą korespondencji oraz wieloma spotkaniami, na których strony przedstawiały swoje stanowiska i wyraziły gotowość do rozwiązania sporu w sposób pokojowy.

Reklama

PGE tłumaczy, że 6 września 2023 roku, kiedy strony już kończyły uzgadnianie szczegółów umowy mediacyjnej i dopełniały ostatnich formalności, Polimex Mostostal niespodziewanie złożył wniosek o uzyskanie zabezpieczenia sądowego, nie informując przedtem przedstawicieli Grupy PGE, którzy nadal w dobrej wierze kontynuowali negocjacje i byli gotowi do spotkania mediacyjnego w Prokuratorii Generalnej.

„Działanie Polimex Mostostal S.A. ma znamiona pozorowania rozmów mediacyjnych i jest świadomym oraz jaskrawym naruszeniem zasad współżycia społecznego, co jednoznacznie wskazuje na działanie w złej wierze” – pisze PGE w swoim komunikacie.

Reklama

Jak podkreśla PGE, Polimex Mostostal, aby przekonać Sąd do udzielenia zabezpieczenia, „oparł swoje twierdzenia na przesłankach i dokumentach, których wadliwość została wykazana przez zamawiającego w toku kilkumiesięcznej korespondencji z wykonawcą i które nie powinny stanowić podstawy do działania profesjonalnego podmiotu”.

PGE zauważyła, że Polimex zwracając się o zabezpieczenie, może chcieć skorzystać w nieuprawniony sposób z gwarancji bankowej. To działanie może mieć te same skutki, czyli uzyskanie środków finansowych bez prawnych podstaw i przekroczenie posiadanych roszczeń. Spółka energetyczna przestrzegła przed tym krokiem, mówiąc, że takie działania wiążą się nie tylko z obowiązkiem zwrócenia niesłusznie pobranych kwot i poniesieniem odpowiedzialności odszkodowawczej jako „podmiot naruszający przepisy”, ale także niosą ze sobą „daleko idące konsekwencje prawne wynikające z próby nielegalnego osiągnięcia korzyści kosztem partnera biznesowego”.

W dalszej części komunikatu prasowego czytamy, że to Polimex Mostostal jest jedyną stroną, która narusza umowę poprzez opóźnienia w realizacji inwestycji, co sugeruje nierzetelność wykonawcy oraz wypomina „wadliwą organizację budowy powodującą przestoje i opóźnienia, co stwarza poważne ryzyko niedotrzymania terminu podpisania protokołu przejęcia elektrociepłowni do eksploatacji, wyznaczonego na dzień 30.04.2024 r”.

Grupa PGE wezwała Polimex Mostostal do zaprzestania działań, które mogą zaszkodzić Grupie, oraz cofnięcia wniosku o zabezpieczenie. PGE podkreśla jednocześnie, że jest nadal gotowa do rozwiązania sporu w sposób polubowny, jeśli druga strona podejmie odpowiednie kroki w celu odbudowania wzajemnego zaufania.

Anna Bytniewska z PAP przypomniała, że 23 czerwca 2021 r. spółka Kogeneracja zawarła umowę z konsorcjum w składzie Polimex Mostostal (Lider Konsorcjum) oraz Polimex Energetyka (Partner Konsorcjum) na budowę Elektrociepłowni gazowo-parowej dla Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja w Siechnicach (Nowa EC Czechnica). Chodzi o budowę w formule „pod klucz” bloku gazowo-parowego o łącznej mocy elektrycznej 179,4 MW i mocy cieplnej 162,9 MWt, akumulatora ciepła oraz czterech kotłów wodnych o łącznej mocy 152 MWt. Nowe jednostki mają zastąpić funkcjonującą obecnie elektrociepłownię węglową. Grupa PGE podała, że wartość umowy na budowę elektrociepłowni wynosi ponad 1 mld 159 mln zł netto (brutto ponad 1 mld 425 mln zł).

kb / PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama