Reklama

Wiadomości

Litwa rozpoczyna budowę zakładów magazynowania energii elektrycznej

Autor. Canva

Na Litwie rozpoczyna się budowa czterech zakładów magazynowania energii elektrycznej o mocy 200 MW, o łącznej wartości 109 mln euro. Oczekuje się, że do końca roku akumulatory będą w stanie zapewnić natychmiastową rezerwę energii – poinformowało w środę litewskie ministerstwo energetyki.

Reklama

Zgodnie z informacją podaną przez litewski resort energetyki, w kraju rozpoczyna się budowa czterech akumulatorów o mocy 200 MW, które do końca roku miałyby być w stanie zapewnić Litwie rezerwę energii. Ich łączna wartość wynosi 109 mln euro.

Reklama

Minister energetyki Litwy Dainius Kreivys wskazał, że magazyny energii będą zabezpieczeniem w razie odłączenia kraju od wspólnego pierścienia energetycznego (BRELL) z Rosją przed planowanym terminem w 2025 roku.

"Akumulatory zapewnią nam prąd w naszych domach, kiedy będziemy odłączeni od BRELL - to jest najważniejsze. (...) Po zbudowaniu baterii będziemy w pełni niezależnym systemem" - powiedział Kreivys dziennikarzom. Dodał, że "jest to ogromny krok zarówno w kierunku naszego bezpieczeństwa energetycznego, jak i synchronizacji (z Europą kontynentalną - PAP)".

Reklama

Czytaj też

W ocenie ministra odłączenie od pierścienia BRELL "nie jest dla Litwy kwestią krytyczną, ale te akumulatory dają całkowity spokój".

Krevys przypomniał, że w przypadku odłączenia od pierścienia BRELL Litwa w ciągu kilku godzin zostałaby połączona z Europą kontynentalną przez Polskę zgodnie ze scenariuszem przygotowanym przez litewskiego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid wspólnie z operatorami systemów przesyłowych Polski, Łotwy i Estonii.

"W najkrótszym możliwym czasie zostalibyśmy podłączeni do europejskiego systemu energetycznego przez Polskę. Prawdopodobnie w ciągu kilku godzin plan zostałby wprowadzony w życie" – wskazał szef resortu energetyki. Podkreślił, że "w systemie NordBalt możliwe są pewne rezerwacje przepustowości, a ponadto podłączonych zostałoby wiele innych systemów".

Kolejnym ważnym krokiem w kierunku synchronizacji krajów bałtyckich z Europą kontynentalną jest budowa kompensatorów synchronicznych. Oczekuje się, że zostaną one zbudowane na Litwie na początku 2024 roku. Początkowo zakładano, że kraje bałtyckie będą działać w trybie synchronicznym z Europą dopiero w 2025 roku.

BRELL to system elektroenergetyczny obejmujący państwa bałtyckie oraz Rosję i Białoruś, w którym wykorzystuje się inne częstotliwości niż w systemie unijnym. W praktyce oznacza to, że Litwa, Łotwa i Estonia w energetyce są nadal zintegrowane z Rosją.

Źródło:PAP

Komentarze