Reklama

Wiadomości

Konferencja nt. reformy rynku energii [PATRONAT]

Zapowiedź konferencji
Zapowiedź konferencji
Autor. BSP Poland

Po wydarzeniach ostatnich kilkunastu miesięcy stojących pod znakiem kryzysu energetycznego, KE zainicjowała reformę rynku energii, aby zabezpieczyć się przed podobnymi wydarzeniami i gwałtownymi skokami cen.

Reklama

Reforma będzie negocjowana przez państwa członkowskie. Na razie widzimy dwa bloki – zwolenników bardziej interwencyjnych zmian oraz tych, którzy chcą, aby rynek energii pozostał liberalny. W pierwszej grupie znalazła się Francja, Hiszpania, Włochy i Polska, w drugiej – m.in. Niemcy, Dania, Holandia.  

Reklama

Unijny rynek energii oparty jest na liberalnych zasadach. W spokojnych, stabilnych, pokojowych czasach zdaje egazmin i służy odbiorcom wyznaczając możliwie niskie ceny. Dzięki temu europejska gospodarka może zachować konkurenycyjność na arenie międzynarodowej.

Rosja w II poł. 2021 r. postanowiła wysadzić unijny rynek w powietrze poprzez zmniejszanie podaży gazu ziemnego i podbijanie jego ceny, co pociągnęło za sobą rekordowe zwyżki również cen energii.

Reklama

Państwa członkowskie oraz instytucje unijne zastosowały w ub. roku szereg doraźnych mechanizmów obronnych, z których sporo zdało egzamin i pozwoliło względnie bez szwwanku wyjść europejskiej gospodarce z kryzysu energetycznego.

Teraz KE postuluje gruntowne zmiany, przemodelowanie rynku energii, które zabezpieczy odbiorców przed podobnymi do zeszłorocznych szokami cenowymi.

Dlatego Business&Science Poland organizuje w Brukseli konferencję która ma na celu:

 • poznanie punktu widzenia sektorów, które mocno odczuły skutki kryzysu energetycznego i zastanowienie się, czy proponowany kształt rynku energii elektrycznej odpowiada zapotrzebowaniu wybranych sektorów gospodarki,
 • rozważenie, w jakim stopniu proponowane zmiany przyczynią się do zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii, infrastrukturę sieciową i systemy magazynowania energii, co zapewni stabilność systemu elektroenergetycznego,
 • rozważenie, czy rynek jest gotowy na wyzwania związane ze zwiększeniem mocy i nieciągłym wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych,
 • rozważenie, czy reforma będzie promować konkurencyjne ceny energii elektrycznej i zapewni pewność inwestycji w OZE.

Znamy już plan konferencji, która odbędzie się 21 marca:

13.00-13.15

Powitanie gości

Katarzyna Lachowicz, dyrektor BSP w Brukseli

Opening speech

Janusz Wojciechowski, Komisarz KE ds. rolnictwa

13.15 – 15.00

Dyskusja panelowa

 • Armen Konrad Artwich, członek zarządu ds. korporacyjnych, PKN ORLEN S.A.
 • Prof. Bogusław Liberadzki, europoseł Lewicy
 • Aleksandra Barańska, Dyrektoriat Generalny ds. energii Komisji Europejskiej (DG ENERG)
 • Cillian O'Donoghue, dyrektor ds. polityki, Eurelectric
 • Conall Heussaff, Specjalista ds. energii i klimatu, Bruegel

Moderator: Daniel Czyżewski, Editor Energetyka24.com.

Portal Energetyka24.com jest patronem wydarzenia.

Materiał przygotowany w ramach płatnej współpracy z Business&Science Poland.

Reklama

Komentarze

  Reklama