Wiadomości
Katowice chcą przyspieszyć odchodzenie od produkcji energii z węgla
Katowice przystąpiły do Powering Past Coal Alliance – koalicji na rzecz przyspieszenia odejścia od produkcji energii z węgla, zrzeszającej ponad 180 krajów, samorządów i firm z całego świata. W czwartek prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał dokument ws. dołączenia do PPCA.
„To powinno przyspieszyć proces zmian, które zachodzą już na Górnym Śląsku i w Katowicach. Jesteśmy na drodze, z której nie ma odwrotu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany klimatyczne postępują, widzimy to na co dzień, doświadczamy tego (…). Tylko i wyłącznie dzięki wspólnym działaniom możemy się im przeciwstawić dla przyszłych pokoleń” – powiedział Krupa.
Wskazał, że przystępując do koalicji Katowice zobowiązały się do utworzenia miejskiego planu adaptacji do zmian klimatycznych. Poza tym samorząd podejmie starania, aby do 2030 r. zredukować emisję dwutlenku węgla o 40 proc. w stosunku do 2012 r., a także wspierać lokalny biznes w działaniach związanych z transformacją.
„Czyste powietrze to ten element, na którym zależy nam najbardziej. Nawet ostatnie dni pokazały, jak z tym jeszcze jesteśmy daleko w tyle patrząc z punktu widzenia Unii Europejskiej. Te czerwone kropki na mapach zanieczyszczeń pokazały, że jeszcze dużo pracy przed nami, a tego typu koalicje pozwalają na to, aby przyspieszyć proces transformacji i skorzystać z dobrych praktyk” – podkreślił Krupa.
Dodał, że chciałby wykorzystać doświadczenia innych krajów i samorządów, chociażby w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz wykorzystania energii skumulowanej w pogórniczych wyrobiskach.
W uroczystości związanej z przystąpieniem Katowic do PPCA udział wzięły przedstawicielki Wielkiej Brytanii oraz Kanady, czyli krajów, które założyły koalicję w 2017 r. podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych (COP 23).
„Wielka Brytania jest liderem zmian i traktujemy to bardzo poważnie. W ubiegłym roku zamknięto ostatnią elektrownię węglową na terenie Wielkiej Brytanii. Inwestujemy w nowe obszary gospodarki i transformacji, m.in. w wychwytywanie i przechowywanie dwutlenku węgla” – wskazała ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Anna Clunes. Dodała, że w 2024 r. Wielka Brytania w nowe obszary gospodarki i transformacji zainwestowała ok. 20 mld funtów.
„Skutki kryzysu klimatycznego widzimy obecnie podczas pożarów w Kalifornii. Widzieliśmy je w ubiegłym roku na Dolnym Śląsku, który został dotknięty powodzią. Skoro widzimy już te skutki, to warto, abyśmy podjęli odpowiednie kroki. Jednym z najważniejszych kroków, jakie mogą podjąć rządy w zwalczaniu kryzysu klimatycznego, jest odejście od węgla i transformacja w kierunku czystych źródeł energii” – powiedziała ambasador Kanady w Polsce Catherine Godin.
Podkreśliła, że zarówno Kanada, jak i Polska posiadają własne złoża węgla, dlatego proces odchodzenia od niego jest niezwykle trudny, ale konieczny w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu.
Przewodniczący komisji klimatu i środowiska Rady Miasta Katowice Patryk Białas ocenił, że przystąpienie do PPCA to dowód, że „Katowice są liderem zmian w walce z kryzysem klimatycznym” i mogą być inspiracją dla innych. Dodał, że to „kolejny krok w budowaniu zrównoważonej przyszłości miasta i regionu”.
Katowice to szósty członek PPCA z Polski. Wcześniej do koalicji włączyły się: Koszalin, Wałbrzych, Wielkopolska, Wielkopolska Wschodnia oraz spółka ZE PAK. Do koalicji należy ponad 180 krajów, samorządów oraz firm z całego świata - m.in. Dania, Francja, Niemcy oraz Stany Zjednoczone.
PPCA dąży m.in. do zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych oraz międzynarodowego finansowania przemysłu węglowego. Koalicja zabiega o dostosowanie polityki do założeń porozumienia paryskiego, którego celem jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do maksymalnie półtora stopnia Celsjusza.