Reklama

Wiadomości

Jak poprawić niezależność energetyczną miast i gmin? Wyjątkowa konferencja już w marcu

Autor. EMS / Materiały prasowe

Już w marcu w szczecińskiej Netto Arenie odbędzie się konferencja poświęcona uniezależnianiu energetycznemu od zewnętrznych dostawców miast i gmin. To dwudniowy kongres, podczas którego miasto podzieli się swoimi doświadczeniami oraz zaprezentuje rozwiązania zastosowane w szczecińskich spółkach komunalnych.

Materiał sponsorowany

Szczecin jest liderem w samowystarczalności energetycznej wśród dużych miast. W 2023 roku dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii oraz własnej produkcji energii miasto zaoszczędziło 16 mln złotych. Prawie 8 mln złotych oszczędności udało się wypracować dzięki produkcji energii elektrycznej w procesie spalania śmieci, pozostała kwota to oszczędności z tytułu niezakupionego prądu, a wyprodukowanego przez OZE.

Konferencja „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin”, organizowana w dniach 21-22 marca 2024 roku, dedykowana jest samorządowcom z całej Polski oraz przedstawicielom branży energetycznej. Przez dwa dni uczestnicy będą mogli poznawać szczecińskie technologie. Pierwszego dnia wydarzenia zaplanowano szereg paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział najlepsi specjaliści z branży komunalnej oraz energetycznej. Ten dzień będzie okazją do rozmów i nawiązania nowych kontaktów biznesowych. O rozwiązaniach dla samorządów opowiedzą przedstawiciele Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów – EcoGeneratorowi oraz Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. W konferencji udział wezmą także przedstawiciele Ambasady Królestwa Danii, światowego lidera w produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych.

Reklama
Autor. Materiały prasowe

Dzięki własnym źródłom energii Szczecin dostarcza prąd do zasilenia oświetlenia ulicznego, szczecińskich tramwajów, ładowarek autobusów elektrycznych, działalności Technoparku Pomerania oraz największej spółki komunalnej, czyli Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Spółka produkuje energię z farm fotowoltaicznych, turbiny Francisa oraz biogazu. Całość prądu wyprodukowanego w ZWiK-u w 2023 roku to imponujące 8 911 MWh. W 2022 roku było to 8197 MWh. To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne. Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji produkuje prąd ze słońca, wody i ścieków. Wyprodukowana energia wykorzystywana jest do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Obecnie 29% energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

Autor. Materiały prasowe

Sukcesem energetycznym jest także działalność Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o. o. – EcoGeneratora, z którego wyprodukowana w procesie spalania śmieci energia w 2023 roku po raz pierwszy zasiliła miejskie jednostki Szczecina. Było to w sumie ponad 17 tys. MWh, a energia trafiła do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W roku 2024 planowana wielkość energii elektrycznej dostarczana do miasta z EcoGeneratora przekroczy 25 tys. MWh i poza oświetleniem ulicznym, sygnalizacją świetlną i SPNT prąd z odpadów komunalnych napędzać będzie szczecińskie tramwaje i autobusy elektryczne oraz zasili oczyszczalnię ścieków na Międzyodrzu.

Reklama

Kolejny merytoryczny partner konferencji, Szczecińska Energetyka Cieplna, zajmuje się produkcją i dystrybucją ciepła systemowego, energii elektrycznej, a także świadczy usługi energetyczne na terenie Szczecina oraz jako Grupa SEC w czterech województwach na terenie

Polski. Doświadczenie na rynku energetycznym zdobywa od 1962 roku, a od blisko 20 lat jest częścią jednego z największych koncernów energetycznych - E.ON. Drugim kluczowym udziałowcem SEC po E.ON jest Gmina Miasto Szczecin. Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz rejestracji na stronie https://energiamiastaszczecin.eu/

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze