Reklama

Wiadomości

Jak drukować, to tylko ekologicznie. To możliwe dzięki poligeneracji

Autor. Eneria

Zmniejszenie śladu emisyjnego papierowych opakowań jest możliwe nie tylko dzięki mechanizmom gospodarki obiegu zamkniętego. Można to osiągnąć dzięki technologiom poligeneracji.

Światowy przemysł mocno opiera się na papierowych oraz tekturowych opakowaniach. Ich powszechność rodzi problem natury środowiskowej – wyprodukowanie takiej paczki czy kartonika to koszt emisyjny. Dotychczas był on redukowany głównie dzięki mechanizmom gospodarki obiegu zamkniętego, czyli np. poprzez zaawansowany recykling. Teraz do palety rozwiązań doszły tzw. technologie poligeneracji, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem – także w Polsce. Świadczy o tym przykład Drukarni DAKO.

Reklama

Firma DAKO to jeden z liderów w produkcji opakowań i tektury falistej w Polsce. W ramach rozwoju spółki, jej zarząd zdecydował się przekształcić swoją infrastrukturę energetyczną, poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które promują zrównoważony rozwój, a przy okazji zapewniają większą efektywność ekonomiczną. Firma postawiła na kogenerację, instalując jednostkę wytwórczą ciepła i energii elektrycznej w technologii wysokosprawnej. Wybór padł na układ firmy Caterpillar, który integruje produkcję energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodu użytkowego, zapewniając kompleksowe wsparcie energetyczne dla zakładu.

Autor. Eneria

Inwestycja, realizowana przy współpracy z firmą Eneria, opiera się na agregacie kogeneracyjnym Caterpillar CG170-12, zasilanym gazem ziemnym. Jego zalety to nie tylko wysoka moc elektryczna (999kWe) i cieplna (1130 kWt), ale także możliwość wykorzystania ciepła w procesach technologicznych, co przyczynia się do dalszej optymalizacji produkcji opakowań.

Reklama

Unikalność projektu polegała na kompleksowym wykorzystaniu ciepła z układu, dzięki zastosowaniu tzw. technik poligeneracji, czyli produkcji czterech lub więcej mediów z jednej instalacji kogeneracyjnej.

W rezultacie układ spalinowy został wyposażony w kocioł odzysknicowy, produkujący parę technologiczną o ciśnieniu 10bar i temperaturze 185°C oraz wydajności na poziomie 650kg/h. Natomiast ciepło z bloku silnika jest wykorzystywane na potrzeby zasilania agregatu absorpcyjnego oraz do produkcji wody lodowej o temperaturze 9°C.

Dodatkowo, firma zainstalowała instalacje pomocnicze, takie jak zbiornik wody z odgazowaniem termicznym czy stację uzdatniania wody, co wpływa na efektywność całego systemu.

„Zainstalowany system kogeneracyjny nie tylko pozwoli nam być bardziej niezależnymi energetycznie, ale także przyniesie istotne oszczędności kosztowe, co jest istotne w naszej dynamicznie rozwijającej się branży” - komentuje przedstawiciel Drukarni DAKO.

YouTube cover video

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej kogeneracji od CAT, Drukarnia DAKO jest w stanie produkować w skojarzeniu energię elektryczną, ciepło, chłód użytkowy oraz parę. Działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, firma nie tylko ogranicza emisję dwutlenku węgla poprzez wybór niskoemisyjnych źródeł energii, ale także poprawia bezpieczeństwo energetyczne zakładu i regionu. Dodatkowo kompletne zagospodarowanie ciepła z układu sprawia, że inwestycja spełnia wymagania dotyczące wsparcia wysokosprawnej kogeneracji dla małej jednostki wytwórczej dzięki czemu przedsiębiorstwo otrzymało dofinansowanie w postaci premii gwarantowanej na 15 lat.

Innowacyjne rozwiązania zrealizowane we współpracy z Enerią, nie tylko przyczynią się do oszczędności kosztów, lecz także poprawią komfort pracy i efektywność produkcji, co przekłada się na dalszy rozwój firmy. Drukarnia DAKO pokazuje, że innowacje w dziedzinie energetyki mogą być kluczowym elementem strategii biznesowej, wspierając jednocześnie cele zrównoważonego rozwoju.

Materiał sponsorowany

Reklama
Reklama

Komentarze