Reklama

Wiadomości

Ile turbin za Lewandowskiego i ile węgla za Kiwiora? Kadra na Euro 2024 w cenach z energetyki

Autor. PZPN / Łączy nas piłka / Facebook

Gdy dochodzi do spektakularnego transferu piłkarza albo ogłoszenia lukratywnego kontraktu dla zawodnika, nie brakuje głosów, że pieniądze w piłce nożnej są niebotyczne. Owszem, kwoty mogą robić wrażenie, ale kiedy porówna je się np. z wydatkami w energetyce, to okazuje się, że w piłce wcale nie obraca się aż tak dużymi kwotami.

210,3 mln euro – na taką kwotę wycenia kadrę reprezentacji Polski na Euro 2024 portal Transfermarkt. Wycena to orientacyjna wartość każdego z zawodników, zależna od wielu czynników i co najważniejsze – niewiążąca. Pod względem wyceny – wśród uczestników tegorocznych Mistrzostw Europy – na czele są Anglicy (kadra warta 1,52 mld euro), drudzy są Francuzi (1,23 mld euro), a podium zamykają Portugalczycy (1,05 mld euro). Tylko te trzy kadry z Europy przekroczyły próg miliardowej wyceny.

Ile turbin za Lewandowskiego, ile węgla za Kiwiora?

Czy w piłce nożnej operuje się już „kosmicznymi” kwotami? Gdyby skupić się tylko na tej dyscyplinie, to mogą one robić wrażenie. Zupełnie inaczej milionowe i miliardowe wyceny wypadają w porównaniu z pieniędzmi, jakimi obracają inwestorzy, deweloperzy i wszyscy w jakiś sposób związani z energetyką.

Co można kupić za 210,3 mln euro? Około 84 turbin wiatrowych lub 369 małych farm fotowoltaicznych o mocy 1 MWp albo – tu bardziej polski akcent – 1790 tys. ton węgla. Podstawy tych wyliczeń znajdują się na końcu tekstu.

Najwyżej wyceniany gracz reprezentacji – według Transfermarkt – to Jakub Kiwior (30 mln euro). Za takie pieniądze można byłoby postawić 12 turbin wiatrowych o mocy 2 MW, razem - 24 MW mocy. W całej Polsce według najnowszych danych farmy wiatrowe dysponują 10 276 MW mocy. Także 24 MW to kropla w morzu.

Robert Lewandowski (warty podobno o 4 mln euro mniej od Sebastiana Szymańskiego, a jednocześnie 10 lat od niego starszy) jest wyceniony na „zaledwie” 15 mln euro – to jakieś 128 tys. ton węgla albo sześć wiatraków.

Podobne przeliczenia dla każdego z reprezentantów znajdują się na infografice poniżej.

Potrzeba byłoby kilku pełnych reprezentacji europejskich, aby pokryć koszty związane z Baltic Power (powstająca morska farma wiatrowa za 4,73 mld euro), nie wspominając o budowie elektrowni jądrowej (34 mld euro). Na szczęście w piłce nie jest jeszcze jak w energetyce, bo pieniędzmi nie da się zagrać na boisku.

Źródła do wyliczeń:

  • Dla ceny jednej turbiny wiatrowej uśredniona cena wynosi 1,23-1,4 mln euro za 1 MW (najpopularniejsze są wiatraki o mocy 2 MW, więc na potrzeby porównania przyjęliśmy – 2,5 mln euro za turbinę.
  • Dla jednej farmy fotowoltaicznej (PV) o mocy 1 MWp przyjęliśmy koszt 2,5 mln zł (taką kwotę podaje Voltaic System na 2024 r.), czyli według kursu z 14 czerwca 2024 r. – to wydatek rzędu 0,57 mln euro.
  • Dla 1 tony węgla cena 512 zł pochodzi z danych ARP za kwiecień 2024 r. (indeks PSCMI 1), czyli to ok. 117,5 euro (kurs z 14.06.2024).
Reklama

Komentarze

    Reklama