Reklama

Wiadomości

Elektrociepłownia w Siechnicach podłączona do sieci dystrybucji energii

Autor. Wikimedia / Slawomir Duda-Klimaszewski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6764552

Budowana w Siechnicach pod Wrocławiem elektrociepłownia gazowa została podłączona do sieci dystrybucji energii. Inwestycję realizuje Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Elektrociepłownia ma rozpocząć pracę jeszcze w tym roku.

Reklama

W opublikowanym w poniedziałek komunikacie podano, że od momentu podłączenia elektrociepłowni do sieci elektroenergetycznej, dalsze prace związane z rozruchem nowej jednostki produkcyjnej będą prowadzone z wykorzystaniem zasilania elektrycznego, opartego o nowe linie elektroenergetyczne 110 kV. Docelowo posłużą one zarówno do zasilania potrzeb własnych zakładu, jak i do wyprowadzenia wyprodukowanej energii elektrycznej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Reklama

W związku z budowaną w Siechnicach elektrociepłownią powstały dwie nowe rozdzielnie elektryczne typu GIS (ang. Gas Insulated Switchgear) o napięciu 110 kV. Pierwsza z rozdzielni należy do spółki Tauron - dystrybutora energii elektrycznej w woj. dolnośląskim i to z niej popłynęła energia elektryczna do drugiej rozdzielni należącej do Kogeneracji, zlokalizowanej już na terenie nowej EC Czechnica-2. W tej drugiej przyłączone zostaną generatory dwóch turbin gazowych, generator turbiny parowej oraz transformator potrzeb własnych.

Czytaj też

„Obie siechnickie rozdzielnie wyposażone są w zintegrowane pola wraz z szynami zbiorczymi w izolacji gazowej sześciofluorku siarki. To mało aktywny chemicznie, niepalny gaz, o trzy razy lepszych własnościach elektroizolacyjnych niż powietrze, który dobrze gasi łuk elektryczny powstający podczas czynności łączeniowych. Dzięki jego zastosowaniu gabaryty rozdzielni są też dużo mniejsze niż w przypadku innych rozwiązań” - napisano w komunikacie.

Reklama

„Za nami istotne postępy prac inwestycyjnych na placu budowy w Siechnicach. Do tej pory przekazaliśmy już do eksploatacji kotły szczytowo-rezerwowe. Podanie pierwszego napięcia do zakładu ma nie tylko wymiar symboliczny. Dzięki temu, że nowa elektrociepłownia jest już włączona do systemu elektroenergetycznego, może ona z jednej strony korzystać z energii pobieranej bezpośrednio z systemu na potrzeby finalizowanych prac inwestycyjnych, z drugiej strony jest to ważny element prac, który w niedalekiej przyszłości umożliwi wyprowadzenie wyprodukowanej energii elektrycznej do krajowego systemu” - powiedział cytowany w komunikacie prezes Kogeneracji Dominik Wadecki.

Nowa niskoemisyjna elektrociepłownia będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę w 2024 r. Dzięki zasilaniu gazem ziemnym roczna emisja CO2 obniży się o 622 tys. ton, czyli o 61 proc. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tys. MWh rocznie. Moc cieplna nowej jednostki osiągnie 315 MWt (dzisiaj 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (dzisiaj 100 Mwe).

Czytaj też

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE, składa się z trzech zakładów produkcyjnych o łącznej mocy elektrycznej 418 MW i cieplnej 1 080,15 MW. Kogeneracja produkuje ciepło sieciowe i energię elektryczną w układzie skojarzonym.

PGE Energia Ciepła jest producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Firma podaje, że posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt, mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. Produkuje i dostarcza ciepło dla dużych miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Szczecin, Bydgoszcz i Kielce; spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze