Reklama

Wiadomości

EC Nowy Będzin zmienia model finansowy. Rezygnuje ze starań o dotację NFOŚiGW

EC Będzin
EC Będzin
Autor. mat. prasowe. EC Będzin

Spółka EC Nowy Będzin, przygotowująca wartą kilkaset milionów złotych budowę nowej elektrociepłowni zasilanej paliwem z odpadów, zmienia model finansowy projektu i na razie rezygnuje ze starań o jego dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wynika z informacji spółki.

Reklama

„EC Nowy Będzin na chwilę obecną wycofuje się z dalszego procedowania wniosków o dofinansowanie projektu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Decyzje o dalszych działaniach zostaną podjęte po weryfikacji zmienionego modelu finansowego uwzględniającego nowe parametry” – podała w czwartkowym komunikacie firma EC Będzin – właściciel spółki EC Nowy Będzin.

Reklama

Zarząd elektrociepłowni nie wyklucza udziału w kolejnym naborze organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W komunikacie zaznaczono, że inwestor nadal stara się o uzyskanie decyzji środowiskowej dla planowanego projektu.

Będzińskie przedsięwzięcie dotyczy budowy bloku energetycznego w wysokosprawnej kogeneracji opalanego paliwami alternatywnymi. Ma to być instalacja termicznego przekształcania odpadów. Przedmiotem dokonywanych w ostatnim czasie analiz jest m.in. możliwość ich pozyskiwania w odpowiedniej ilości na potrzeby nowej elektrociepłowni.

Reklama

Czytaj też

Modyfikacja kluczowych założeń finansowych projektu wynika z analizy, przeprowadzonej na zlecenie EC Nowy Będzin przez doradcę zewnętrznego – spółkę Qenergy.

„W wyniku tej analizy, kierownictwo spółki dokonało przeglądu istotnych parametrów projektu, takich jak cena energii elektrycznej, system opłat ETS oraz struktura finansowania. Celem jest zapewnienie, że przedsięwzięcie pozostanie opłacalne i zgodne z oczekiwaniami rynku, a także będzie w stanie sprostać wyzwaniom związanym z zapewnieniem stabilnych przychodów oraz gwarantowanego dostępu do strumienia paliwa – odpadów” – wyjaśniono w komunikacie.

Według wcześniejszych informacji koszt nowego bloku opalanego paliwami alternatywnymi szacowano na blisko 700 mln zł. Początkowo spółka starała się w NFOŚiGW o pożyczkę pokrywającą ponad połowę tej kwoty. Później mowa była o ok. 200 mln zł pożyczki i kilkudziesięciu milionach dotacji. Na razie jednak wniosek EC Nowy Będzin nie będzie dalej procedowany.

Czytaj też

Należąca do EC Będzin spółka EC Będzin Wytwarzanie jest głównym producentem ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Należy do największych dostawców ciepła w regionie, z jego roczną produkcją na poziomie 1,6 mln gigadżuli. Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji. Dostawy mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest dla sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi.

W czwartek poinformowano również o zmianach personalnych w zarządzie EC Będzin – z powodów osobistych odeszła z niego wiceprezes ds. rozwoju Barbara Piontek – menedżerka w przeszłości będąca m.in. prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wiceprezesem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama