Reklama

Wiadomości

Czym są specjalne strefy energetyczne?

Autor. Karol Byzdra / Energetyka24

Koncepcja specjalnych stref energetycznych ma na celu zachęcenie inwestorów do wykorzystania dostępnych, zainstalowanych mocy odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia dla „Pulsu Biznesu” pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Reklama

"Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, odpowiedzialna za strategiczną infrastrukturę energetyczną, uważa, że gdyby przyciągnąć inwestycje tam, gdzie jest dużo OZE, taryfa przesyłowa byłaby niższa. Szczegóły poznamy po wakacjach" - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

Reklama

Gazeta przypomina, że tydzień temu po raz pierwszy usłyszano o koncepcji specjalnych stref energetycznych, kiedy to w kuluarach wspomniała o niej dziennikarzom Łukaszewska-Trzeciakowska. "Puls Biznesu" zwrócił się do minister o szczegóły.

"Koncepcja specjalnych stref energetycznych ma na celu zachęcenie inwestorów do wykorzystania dostępnych, zainstalowanych mocy odnawialnych źródeł energii" – wyjaśnia Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Reklama

Podkreśla, że tereny, na których znajdują się źródła wiatrowe i słoneczne, mają duży potencjał przyłączeniowy, a więc również inwestycyjny. Lokowane w takich strefach inwestycje stałyby się naturalnymi odbiorcami energii wytwarzanej "na miejscu", ograniczając w ten sposób obciążenie systemu, a także koszty związane z przesyłem energii na duże odległości.

Czytaj też

"Koncepcja stref energetycznych zakłada więc wykorzystanie istniejącej infrastruktury przesyłowej przy możliwie niskich nakładach na jej rozbudowę i modernizację, czyli ograniczenie dodatkowych kosztów operatora sieci przesyłowych [PSE – red.]. Dzięki temu taryfa za przesył nie wzrośnie" – tłumaczy Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Pytana, gdzie powstaną takie strefy, przekazała, że "ulokowanie stref będzie bazowało na siatce kolejowej i drogowej, by przyciągnąć inwestorów".

"Pomysł wprowadzenia stref jest w tej chwili analizowany w ramach administracji rządowej. Szczegóły dotyczące ich wdrożenia będą znane po okresie wakacyjnym" – informuje Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Według "PB" w konsultacje i rozmowy dotyczące stref zaangażowany jest m.in. operator sieci elektroenergetycznych, czyli PSE, a także Urząd Regulacji Energetyki (URE). Jak dodano, spółki dystrybucyjne nie są na razie z tematem zaznajomione.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama