Reklama

Wiadomości

Czy nowoczesne ciepłownictwo musi opierać się na węglu?

Autor. IX Europejski Kongres Samorządów

Co w przyszłości zastąpi stosowany w ciepłownictwie węgiel? „Czarne złoto” ma ostatnio bardzo złą markę i jest obwiniane o wszelkie zło klimatyczne, dziejące się na ziemi. Każdy mówi nam, że musimy odejść od węgla, by ratować świat. Czy zatem ogrzewanie gazem ziemnym, wodorem, za pomocą OZE i pomp ciepła stanowi przyszłość polskiego ciepłownictwa? Czy to jedyna droga? I czy na pewno stać nas na taką transformację?

Panel pod tytułem „Czy nowoczesne ciepłownictwo musi opierać się na węglu?”, odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, a jego moderatorem był Wojciech Jakóbik, Analityk Sektora Energetycznego, Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego, Polska.

W roli panelistów wystąpili:

  • Rafał Czaja, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie na rzecz Efektywności im. prof. Żmijewskiego, Polska
  • Konrad Nowak, Prezes Zarządu, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie, Polska
  • Łukasz Białczak, Prezes Zarządu, GEOTERMIA POLSKA Sp. z o.o., Polska
  • Przemysław Budzyński, Prezes Zarządu, Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o. o. w Mrągowie, Polska
  • Marcin Borek, Dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Polska

Na początku panelu został poruszony problem barier ciepłownictwa i rekomendacje na ich rozwiązanie. Pierwszy wypowiedział się Prezes Zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej w Mrągowie Przemysław Budzyński, który uważa, iż w szczególności w budynkach typu bloki ciepłownictwo systemowe jest bardzo ważne. W kwestii barier wypowiedział się o swoim mieście, czyli Mrągowie, w którym z racji wojny wystąpiły problemy z dostawą węgla. Problem został rozwiązany dzięki przejściu na zrębek leśny. Co zaoszczędziło aż 15 mln złotych. Pan Budzyński zwrócił również uwagę na problem, jakim są stare technologie, które ciężko zamienić na nowoczesne rozwiązania.

Do tego tematu odniósł się Prezes Zarządu Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie Konrad Nowak, wskazując na kolejną trudność zastosowania nowych rozwiązań, czyli ilość połączeń do modernizacji. Ponadto zwrócił uwagę na proces fali renowacji, który jest bardzo długi i ma dużą rozbieżność. Rekomendacją Pana Nowaka jest zastosowanie pomp ciepła.

Następnie głos w dyskusji zabrał Rafał Czaja, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie na rzecz Efektywności im. prof. Żmijewskiego, wskazał kolejną barierę, jaką jest obszarowe ograniczenie Polski, utrudniające wprowadzenie OZE. Zaznaczył jednak, że wiele już zostało wykonane w stronę ograniczenia węgla w ciepłownictwie. W szczególności, jeśli chodzi o ciepłownictwo indywidualne, rozwiązaniem są pompy ciepła.

W odpowiedzi na obszarowe ograniczenie Polski głos zabrał Łukasz Białczak Prezes Zarządu, GEOTERMIA POLSKA sp. z o.o. Wskazał pionierski region w Polsce, jakim jest Podhale. Na którym to powstały aż 3 nowoczesne ciepłownie. W swojej wypowiedzi zachęcił również do włączenia się w projekt edukacyjny „odkryj geotermie”.

Ostatni głos w dyskusji zabrał Marcin Borek Dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych, Polski Fundusz Rozwoju S.A, na początku zaznaczył, że ważne jest szukanie nowych projektów, do definiowania i sfinalizowania. Jednym z takich projektów są instalacje przekształcania odpadów, które występują w Polsce.

Serwis Energetyka24 był patronem IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach

Reklama

Komentarze

    Reklama