Reklama

Wiadomości

Czasowe zmiany ws. opłaty mocowej. Wiceprezes Tauronu: rynek mocy będzie wymagał finansowania

Siedziba Tauronu w Katowicach
Autor. Komunikat prasowy Tauronu

Wydaje się, że wprowadzone poprawką Senatu do ustawy o bonie energetycznym zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej jest tymczasowe, bo rynek mocy będzie wymagał jeszcze finansowania przez dobrych kilka lat – ocenił w czwartek wiceprezes Taurona ds. handlu Piotr Gołębiowski.

Dodał, że proces mrożenia ceny energii elektrycznej najpewniej dobiega końca – z perspektywą drugiego półrocza 2024 r.

W toku prac nad projektem ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego Senat w środę zaproponował czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną. W czwartek po południu Sejm poparł tę poprawkę.

Jeszcze przed głosowaniem poprawek Senatu do ustawy o bonie energetycznym przez Sejm wiceprezes Gołębiowski został zapytany na czwartkowej konferencji wynikowej Taurona za I kw. br. m.in., jaki wpływ na wyniki segmentu sprzedaży koncernu będzie miało dalsze mrożenie cen energii w Polsce.

Reklama

– Pozostajemy w przekonaniu, że proces mrożenia ceny energii elektrycznej chyli się już ku końcowi. Wydaje nam się, że drugie półrocze 2024 r. będzie już ostatnim etapem tego trudnego dla wszystkich interesariuszy procesu. I pozostaję w przekonaniu, że mrożenie cen będzie bez wpływu dla wyników wygenerowanych na działalności sprzedaży – zaznaczył Gołębiowski.

– Po prostu poziom rekompensat będzie na tyle wystarczający, żeby pokrył pełne koszty prowadzenia sprzedaży dla grup objętych mrożeniem – uściślił wiceprezes.

Co z opłatą mocową?

Odnosząc się natomiast do pytania, czy brak opłaty mocowej w rachunkach dla gospodarstw domowych od drugiego półrocza 2024 będzie miał wpływ na wyniki Tauronu Gołębiowski zastrzegł, że to nowe zagadnienie – w związku z zaproponowaniem przez Senat poprawki w środę.

– Jest tam propozycja zawieszenia, podkreślam: zawieszenia – z moich informacji wynika – pobierania opłaty mocowej. Przypominam, że opłata mocowa jest to opłata, która jest przeznaczona później na potrzeby rynku mocy. Tauron Dystrybucja jest swego rodzaju poborcą tej opłaty i odprowadzę tę opłatę do zarządcy – przypomniał.

Reklama

– Jeżeli ta opłata zostanie zawieszona, (Tauron Dystrybucja – PAP) nie będzie miał co odprowadzać. Więc będzie to na pewno neutralne (dla wyników – PAP). Natomiast wydaje mi się, że przewidywane jest tymczasowe zawieszenie (opłaty mocowej – PAP), a nie wstrzymanie, gdyż ten rynek mocy będzie wymagał jeszcze przez dobrych kilka lat finansowania – ocenił Gołębiowski.

Zaakceptowana w czwartek przez Sejm poprawka Senatu przewiduje zwolnienie w drugiej połowie 2024 r. gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną. Opłata mocowa na rok 2024 dla gospodarstw wynosi od 2,66 do 14,90 zł miesięcznie netto w zależności od zużycia energii elektrycznej, zatem na całe drugie półrocze spadek rachunków miałby wynieść od 15,96 do 89,4 zł.

Według senatorów KO zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej ograniczy prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną „o jedną czwartą, a nawet jedną trzecią”.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama