Reklama

Wiadomości

Czarnecka prosi przedsiębiorców o zgłaszanie życzeń, ale nie o pieniądze. „Skarb Państwa i ministerstwo ich nie mają”

Marzena Czarnecka
Marzena Czarnecka
Autor. Kancelaria Premiera / @PremierRP / X/Twitter

Potrzeba głosu przedsiębiorców ws. zmian prawodawstwa dotyczącego transformacji energetycznej – mówiła w poniedziałek minister przemysłu Marzena Czarnecka na otwarciu Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki „Industry in Transition” w Katowicach.

Minister uściśliła, że szczególnie ważne są tu pomysły, które przełożą się na zwiększenie produktywności polskich firm.

– Mam do państwa uprzejmą prośbę, żebyście państwo (zgłaszali – PAP) wszystkie życzenia dotyczące zmian prawa, nowelizacji i potrzeb – oczywiście nie mówimy o pieniądzach, bo tych pieniędzy ministerstwo ani Skarb Państwa nie ma – wobec czego najbardziej otwieramy się na procedury administracyjne i na uproszczenie tych procedur i spowodowanie łatwości inwestycji – mówiła Czarnecka.

Nawiązując do swego ostatniego spotkania w Brukseli z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. Europy na miarę ery cyfrowej Margrethe Vestager minister zrelacjonowała jej słowa, że Europa będzie inwestować i popierać inwestycje stalowe.

Reklama

– Zakłada się, że wzrost produkcji stali w Europie to będzie między 3 proc., a 5 proc. w stosunku do 2023 r. już w 2024 r., a potem w 2025 r. Więc ten przemysł, z którym ja jestem sercem, będzie miał szansę na rozwój właśnie tu, na Śląsku. Pokażmy nie tylko w Polsce, lecz w Europie, że się da – podkreśliła minister Marzena Czarnecka.

Plany dla przedsiębiorców w Polsce

Prezes organizującej kongres Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony poinformował, że tegoroczna formuła wydarzenia to rozwinięcie zorganizowanego przed rokiem po raz pierwszy spotkania poświęconego przemysłowi stalowemu. Zjawiony zwrócił przy tym uwagę na kontekst przygotowanej dyskusji.

– Jeśli chcemy zabezpieczyć, mówiąc górnolotnie, bezpieczeństwo naszej planety: obok wyzwań związanych z transformacją energetyczną musimy niestety stawiać również czoła zagrożeniom wynikającym z konfliktów zbrojnych, które destabilizują regiony na całym świecie i wpływają bardzo negatywnie na globalne bezpieczeństwo, również i energetyczne – zaznaczył.

Reklama

– Kryzysy takie, jak obecnie, obserwujemy w różnych częściach naszego globu. Przypominają nam one, jak kruchy jest nasz system energetyczny i jak ważne jest dywersyfikowanie źródeł energii oraz zapewnienie bezpiecznych i stabilnych dostaw nie tylko energii, ale również surowców. Występuje więc naturalna konieczność inwestycji w przemysł, energetykę – zdiagnozował.

Szef Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski akcentował na otwarciu konferencji, że Unia Europejska jest w stanie efektywnie i racjonalnie konkurować na światowym rynku tylko jako jedna gospodarka. W tym kontekście zaakcentował, że rynkiem stanowiącym wciąż szczególne wyzwanie jest rynek afrykański.

– Jako Agencja Rozwoju Przemysłu niebawem będziemy starali się zaistnieć właśnie na tym rynku, bo w naszej ocenie (…) ten rynek to kolejne dekady jak nie setki lat bezpieczeństwa dla Europy – uznał Dąbrowski, sygnalizując m.in. przygotowywanie misji gospodarczej do Ugandy.

Uczestnicy dwudniowego kongresu mają dyskutować o kluczowych trendach kształtujących przemysł i energetykę, aby dostosować je do wyzwań związanych z katastrofą klimatyczną i nowymi technologiami. Debaty dotyczą m.in. osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem jednoczesnego rozwoju ekonomicznego i społecznego, a także miejsca Unii Europejskiej w globalnej gospodarce.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama