Reklama

Czarnecka: bezpieczeństwo energetyczne podstawą do transformacji

Autor. Alexis HAULOT / Multimedia Centre European Parliament

Szefowa resortu przemysłu Marzena Czarnecka podniosła temat bezpieczeństwa energetycznego podczas spotkania komisji ds. klimatu i energii. Jej zdaniem bez zapewnienia bezpieczeństwa nie może być mowy o sprawiedliwej i efektywnej transformacji energetycznej.

W Senacie w poniedziałek trwa spotkanie przewodniczących komisji właściwych w sprawach klimatu i energii „Energetyka zeroemisyjna a konkurencyjność i bezpieczeństwo UE” w ramach parlamentarnego wymiaru sprawowanej przez Polskę w pierwszym półroczu 2025 r. prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

„Bez bezpieczeństwa energetycznego cała transformacja energetyczna nie będzie mogła mieć miejsca i nie będziemy mogli funkcjonować w ramach Unii Europejskiej w sposób, który znamy doskonale do tej pory i który mamy nadzieję rozwijać” – powiedziała Czarnecka.

YouTube cover video

Plan Unii Europejskiej

Dodała, że Polska przyjęła z zadowoleniem unijny plan działania na rzecz przystępnej cenowo energii, który ma pozwolić mieszkańcom UE i unijnym przedsiębiorcom obniżyć rachunki za energię nawet o 260 mld euro rocznie do 2040 roku.

Reklama

„Ten plan ma istotne znaczenie, ponieważ energia, która jest czystą energią, ale nie tylko czystą, bo również tanią, ma istotne znaczenie z mojego punktu widzenia, ponieważ ma istotne znaczenie dla rozwoju polskiego przemysłu” – stwierdziła minister przemysłu.

Stwierdziła, że z punktu widzenia Polski kluczowe jest, żeby transformacja była przeprowadzana w sposób sprawiedliwy, żeby wszystkie kraje członkowskie miały dostęp do finansowania, które będzie wspomagało transformację energetyczną.

„Niezwykle istotne jest to, żeby dokonywać takiej transformacji, która byłaby sprawiedliwa również dla regionów górniczych i aby zaadoptować pracowników, którzy tam pracują, do pracy w ramach rozwoju niskoemisyjnych źródeł energii” – dodała.

Reklama

Obecny na spotkaniu wiceminister klimatu Miłosz Motyka ocenił, że trwająca w Polsce transformacja energetyczna jest priorytetem, ale jednocześnie największym wyzwaniem gospodarczym na najbliższe kilkanaście lat.

„Myślę, że transformacja energetyczna jest dla nas wszystkich wyzwaniem szczególnie w zakresie konkurencyjności cen, stabilizacji systemu dla przemysłu. Natomiast ostatnie lata, ostatnie wydarzenia pokazały, że musimy być odporni na kryzysy. Nie na jeden kryzys, który może zachwiać naszą sytuacją gospodarczą” – powiedział wiceminister.

    Jego zdaniem Europa powinna wrócić do korzeni, reindustrializować się pod kątem nowoczesnych technologii.

    Reklama
    Źródło:PAP
    Reklama

    Komentarze

      Reklama