Reklama

Wiadomości

Budżet państwa na 2025 r. Brak środków na wydzielanie aktywów węglowych

Andrzej Domański minister finansów
Andrzej Domański, minister finansów.
Autor. Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL)/X

W budżecie na 2025 r. nie ma środków na wydzielanie aktywów węglowych ze spółek energetycznych – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański. Trwa dyskusja, bierzemy w niej udział, ale nie mamy żadnego konkretnego modelu – dodał.

Minister finansów Andrzej Domański pytany był w środę przez dziennikarzy, czy w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano środki na wykup elektrowni węglowych i kopalni węglowych ze spółek energetyczny. Odpowiedział, że „trwa dyskusja”.

„Tę dyskusję animuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, my bierzemy we niej udział, ale nie mamy tutaj żadnego konkretnego modelu. W budżecie na rok 2025 takich środków nie ma” – poinformował minister.

Zgodnie z zarządzeniem ministra aktywów państwowych z 9 maja br. powołano zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa jako organ pomocniczy ministra.

W zarządzeniu wyszczególniono, że do zadań zespołu należy analiza uwarunkowań wydzielenia aktywów węglowych ze spółek, współpraca ze spółkami w zakresie wypracowania założeń, kierunków oraz metod przeprowadzenia wydzielenia, opracowanie rekomendacji w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych nakierowanych na przeprowadzenie wydzielenia i ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podziału zadań pomiędzy te podmioty.

Reklama

10 sierpnia 2023 r. spółki PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty. Następnie spółki miały zostać skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). Miałoby to nastąpić poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. GiEK miał funkcjonować jako Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

We wrześniu 2023 r. Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Powołanie NABE, do której miały zostać wniesione aktywa spółek energetycznych, miało pozwolić grupom energetycznym skupić się na rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej, co miało przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej. Przede wszystkim miało umożliwić pozyskanie finansowanie na ten cel od instytucji finansowych, które zaprzestają finansowania inwestycji związanych z węglem.

Prezes PGE Polska Grupa Energetyczna Dariusz Marzec powiedział w maju br., że spółka chce, by wydzielenie jej aktywów węglowych nastąpiło najpóźniej w przyszłym roku. „Jesteśmy po spotkaniach i wyborze doradcy, którym została firma PwC. Prace nad transakcją chcemy sfinalizować do końca tego roku” – zapowiedział Marzec.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama