Reklama

Wiadomości

Bank Światowy: ceny energii spadną w 2023 r.

Autor. Canva

Bank Światowy oczekuje, iż ceny energii spadną o 11% w 2023 r. po 60-procentowym wzroście w 2022 r., przy czym wolniejszy globalny wzrost i kontynuacja ograniczeń COVID w Chinach stanowią kluczowe ryzyko.

Reklama

Bank w swojej najnowszej prognozie Commodity Markets Outlook przewidział średnią cenę ropy Brent na poziomie 92 dolarów za baryłkę w 2023 roku, która spadnie do 80 dolarów w 2024 roku, czyli wciąż znacznie powyżej pięcioletniej średniej 60 dolarów.

Reklama

Podał, że eksport ropy z Rosji może spaść nawet o 2 mln baryłek dziennie z powodu embarga Unii Europejskiej oraz ograniczeń w ubezpieczeniach i żegludze. "Proponowany limit cen ropy G7 mógłby wpłynąć na przepływ ropy z Rosji, ale będzie potrzebował udziału dużych rynków wschodzących, gospodarek rozwijających się, aby był skuteczny" - czytamy.

Czytaj też

Bank Światowy stwierdził, że silniejszy dolar - i kurcząca się wartość walut większości gospodarek rozwijających się - spowodował wzrost cen żywności i paliw, które mogą pogłębić brak bezpieczeństwa żywnościowego dotykający już 200 milionów ludzi na całym świecie.

Reklama

"Połączenie podwyższonych cen towarów i utrzymującej się deprecjacji walut przekłada się na wyższą inflację w wielu krajach" - powiedział Reutersowi Ayhan Kose, który stoi na czele grupy Banku Światowego opracowującej raport. Dodał, że gospodarki rynków wschodzących i rozwijających się powinny przygotować się na "okres jeszcze większej zmienności na globalnych rynkach finansowych i towarowych."

"Deprecjacja walut oznaczała, że prawie 60% importujących ropę rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się dotknął wzrost cen ropy w walucie krajowej z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego" - czytamy w raporcie.

"Podczas gdy ceny energii ulegają złagodzeniu, nadal będą o 75% wyższe niż średnia z ostatnich pięciu lat" - stwierdził bank.

Przewiduje się, że zarówno ceny gazu ziemnego, jak i węgla spadną w 2023 r. z rekordowych poziomów w 2022 r., ale ceny węgla z Australii i gazu ziemnego z USA do 2024 r. nadal będą dwukrotnie wyższe niż średnia z ostatnich pięciu lat. Europejskie ceny gazu ziemnego mogą być prawie czterokrotnie wyższe. W międzyczasie produkcja węgla znacznie wzrosła, ponieważ główni eksporterzy zwiększyli wydobycie w związku ze zwiękosznym popytem, co zagraża celom związanym ze zmianami klimatu.

Reklama

Komentarze

    Reklama