Reklama

Wiadomości

1,1 mld euro z KPO na wsparcie zielonych przedsiębiorstw w przyszłym roku

Autor. elxeneize / Envato Elements

W II kwartale 2025 roku rozpocznie się nabór wniosków w programie, którego celem jest wsparcie przedsiębiorstw w obszarze transformacji energetycznej, w tym OZE i elektromobilności – poinformował NFOŚiGW w komunikacie. Dodał, że budżet programu wyniesie 1,1 mld euro z KPO.

Zgodnie z poniedziałkowym komunikatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w I kwartale przyszłego roku rozpoczną się konsultację nowego programu, a nabór wniosków rozpocząć ma się już w II kw. Środki mają zostać wypłacone do II kwartału 2026 r.

Fundusz wyjaśnił, że w związku z przeprowadzoną w br. rewizją Krajowego Planu Odbudowy (KPO) NFOŚiGW otrzymał zadanie stworzenia i zarządzania „Instrumentem wsparcia dla gospodarki niskoemisyjnej”. Nowy program w formie inwestycji kapitałowych będzie wspierał transformację energetyczną polskich przedsiębiorstw, w tym rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i elektromobilności.

Budżet programu ma wynieść 1,1 mld euro i zostanie przeznaczony „przede wszystkim na nabycie i objęcie udziałów oraz akcji przedsiębiorstw tworzących zaawansowane produkty w łańcuchach wartości w obszarze nisko- lub zeroemisyjnej mobilności i energii”. Jak wskazał Fundusz, inwestycje będą dotyczyć sektora prywatnego i publicznego, a celem wsparcia będzie m.in. budowa instalacji przemysłowych oraz wdrożenie rozwiązań nastawionych na produkcję i magazynowanie zeroemisyjnej energii. „Beneficjentami będą mogły zostać spółki duże, średnie i małe oraz spółki o średniej kapitalizacji” – wyjaśniono.

Reklama

NFOŚiGW poinformował, że obecnie finalizowane są prace legislacyjne i organizacyjne. W tym m.in.: tworzenie podstaw formalno-prawnych dla działania instrumentu, opracowywanie założeń dla nowego programu priorytetowego NFOŚiGW o nazwie „Instrument wsparcia dla gospodarki niskoemisyjnej” oraz konsultacje strategii inwestycyjnej, która ma identyfikować obszary inwestycyjne, warunki wsparcia i wymagania wobec wnioskodawców.

W zakresie wymogów dla wnioskodawców zakłada się, że na etapie składania wniosków wymagane będą m.in. następujące dokumenty: test prywatnego inwestora, studium wykonalności, biznes plan, analizy związane z wymaganiami DNSH (ang. Do No Significant Harm, zasada nieczynienia znaczącej szkody środowisku), sprawozdania finansowe za 3 ostatnie lata i aktualne sprawozdanie F-01, a w uzasadnionych przypadkach również zielone plany przejścia.

Planowane jest by ocena wniosków była realizowana przez NFOŚiGW przy wsparciu zewnętrznych ekspertów. Rekomendacje dot. przyznania dofinansowania będzie podejmował specjalny komitet złożony z „niezależnych od rządu ekspertów” co – jak podkreślił Fundusz – jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama