Unijne organizacje walczą z ubóstwem energetycznym

9 stycznia 2020, 10:00
belgium-3595351_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Jedenaście organizacji konsumenckich i badawczych z całej UE opracowało projekt, mający na celu pomoc osobom zagrożonym ubóstwem energetycznym. Według statystyk, 50 mln mieszkańców Unii nie stać na ogrzanie lub klimatyzowanie domów.

Celem międzynarodowego projektu "Rozwiązywanie problemu ubóstwa energetycznego (ang. Solutions to Tackle Energy Poverty, STEP) jest przede wszystkim udzielanie bezpośredniej pomocy osobom ubogim energetycznie w oszczędzaniu energii i poprawie ich standardu życia. Tym bardziej, że, jak mówią autorzy STEP, rachunki za prąd w UE rosną szybciej niż zarobki Europejczyków. Co dziesiąte gospodarstwo domowe w Unii przeznacza 10 proc. dochodów na pokrycie wydatków związanych z energią.

W STEP bierze udział jedenaście organizacji konsumenckich i badawczych z dziewięciu krajów UE, w tym: Bułgarii, Cypru, Czech, Polski, Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Są to państwa, w których wskaźniki ubóstwa energetycznego są najwyższe w Europie. Według statystyk, 50 mln mieszkańców Unii nie stać na wystarczające ogrzanie lub klimatyzowanie domów. Na ogrzanie domu nie stać co trzeciego Bułgara i Litwina.

Projekt zakłada m.in. prowadzenie doradztwa w zakresie wydajnego zużywania energii, co pozwoli mieszkańcom na zmniejszenie rachunków i poprawę jakości życia. W ramach STEP prowadzone są także kampanie informacyjne ze wskazówkami, jak oszczędzać energię i jakie środki zastosować w celu zwiększenia efektywności energetycznej, co przekłada się na zmniejszenie wydatków w budżecie domowym. Autorzy projektu mają nadzieję, że uda im się stworzyć skuteczny model działań, zapobiegających ubóstwu energetycznemu, który będzie można powielać w różnych krajach.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
AB
czwartek, 9 stycznia 2020, 13:19

Zabieraj ludziom pieniądze i opodatkuj nośniki energii bo "klimat". Zabieraj ludziom pieniądze i opodatkuj wszystko inne, bo nagle, zupełnie nie wiedzieć czemu, ludzi nie stać kupowanie energii i trzeba ich wspierać.

Tweets Energetyka24