Elektroenergetyka
Umowa na synchronizację systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich podpisana
Na niemal 720 mln euro opiewa umowa, którą operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA). Dofinansowanie dotyczy synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich.
Umowa, którą z Agencją podpisały PSE, Litgrid, AST i Elering to konsekwencja decyzji o dofinansowaniu z instrumentu CEF (Connecting Europe Facility) rozbudowy infrastruktury energetycznej, niezbędnej do synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich z systemem kontynentalnej Europy CEN. Obecnie Estonia, Litwa i Łotwa wraz z Rosją, Białorusią i innymi państwami są częścią poradzieckiego systemu IPS/UPS.
Komitet Koordynacyjny CEF przyznał kluczowym projektom realizowanym w ramach synchronizacji maksymalne możliwe dofinansowanie, wynoszące 75 proc. ich całkowitej wartości.
Największa część - 493 mln euro - wesprze budowę Harmony Link, podmorskiego kabla między Polską a Litwą. 166,5 mln euro posłuży do instalacji kompensatorów synchronicznych w Estonii, Litwie i Łotwie. Reszta dofinansowania trafi na modernizację infrastruktury przesyłowej w Polsce, niezbędną do zapewnienia stabilnej pracy połączonych systemów elektroenergetycznych.
Projekt synchronizacji to największy beneficjent środków z CEF. Operatorzy systemów przesyłowych z państw bałtyckich i Polski otrzymali blisko trzy czwarte całego tegorocznego budżetu na projekty z zakresu energetyki, wynoszącego łącznie 979,6 mln euro. Wcześniej projekty związane z synchronizacją otrzymały już 323 mln euro unijnego wsparcia.
Zgodnie z harmonogramem, synchronizacja systemów ma nastąpić z końcem 2025 r.