Elektroenergetyka
Układ torowy Elektrowni Jaworzno III oddany do użytku
Ponad 20 km nowych torów wraz z niezbędną infrastrukturą kolejową, komputerowy system sterowania ruchem i inne rozwiązania złożyły się na oddany w ostatnim czasie do użytku układ torowy wokół Elektrowni Jaworzno III, gdzie w końcu lipca rozpocznie pracę nowy blok energetyczny o mocy 910 MW.
Wykonawcą wartej blisko 367,3 mln zł inwestycji kolejowej była spółka Torpol, odpowiedzialna zarówno za zaprojektowanie i kompleksowe wykonanie układu torowego, jak i jego uruchomienie, testy i przekazanie do eksploatacji. Obecnie cały system, który umożliwi sprawne dostawy węgla do elektrowni, jest w pełni gotowy do pracy.
Nowy blok energetyczny w należącej do grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez Tauron, warte ponad 6 mld zł. Jego częścią była budowa nowej linii kolejowej, która połączyła nowy blok z miejscową kopalnią Sobieski (część spółki Tauron Wydobycie), z której będzie dostarczany węgiel.
Rocznie nowa jednostka może spalać nawet ponad 2,5 mln ton węgla kamiennego. Do jego dostarczenia potrzeba ponad 40 tys. węglarek rocznie, każda o ładowności 60 ton. Węgiel do nowego bloku będzie pochodził przede wszystkim z kopalni Sobieski, a uzupełniająco - z kopalni Janina.
Jak podała spółka Torpol, w ramach zakończonej inwestycji wybudowano ponad 20 km torów na podkładach drewnianych wraz z odwodnieniem, a także 64 rozjazdy. Zainstalowano 168 napędów zwrotnic. Przywieziono ponad 1 mln ton kruszyw pod nowe nasypy. Powstały dwie nastawnie, a także komputerowy system sterowania ruchem kolejowym, obejmujący zarówno nowy, jak i istniejący układ torowy Elektrowni Jaworzno II i Jaworzno III. Powstał też nowy przepust i most nad rzeką Wąwolnicą. Zmodernizowano linię energetyczną i przebudowano infrastrukturę drogową wokół.
Jak poinformował prezes Torpolu Grzegorz Grabowski, przedsięwzięcie w Jaworznie było pierwszym tak dużym kontraktem kolejowym spółki, pozyskanym spoza grupy PKP PLK. Wyzwaniem dla Torpolu była m.in. struktura finansowania projektu, wymagająca dużego zaangażowania środków przez wykonawcę. W tym zakresie firma współpracowała z bankiem BGK. "Niezwykle istotne w tym okresie, dla zachowania płynności finansowej, było uzyskanie finansowania dla dwóch innych, nowo pozyskanych projektów nie posiadających zaliczek, od jednego z naszych dominujących akcjonariuszy – Towarzystwa Finansowego Silesia" - powiedział Grabowski, cytowany w komunikacie prasowym Torpolu.
Nowy blok energetyczny 910 MW w należącej do Taurona Elektrowni Jaworzno III ma zostać oddany do eksploatacji do 31 lipca 2020 r. - poinformowała niedawno Grupa. Poprzedni termin upłynął 15 lutego. Nie został dotrzymany, ponieważ w ostatniej fazie testów doszło do awarii bloku - uszkodzenia jednego z elementów kotła.
Blok w Jaworznie rocznie wytworzy około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej. Odpady po spalaniu będą wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym - również do ich przewozu będzie wykorzystany nowy układ torowy.