Reklama

Elektroenergetyka

UE dofinansuje studium wykonalności podmorskiego kabla z Litwą

Fot.: Flickr.com
Fot.: Flickr.com

Studium wykonalności podmorskiego kabla, łączącego Polskę i Litwę zostanie w połowie sfinansowane z unijnego instrumentu CEF - poinformowało w czwartek Ministerstwo Energii. Kabel jest częścią projektu synchronizacji systemów państw bałtyckich z resztą UE.

Jak podało ME, na posiedzeniu Komitetu Koordynacyjnego instrumentu finansowego CEF-Energy, wszystkie 28 państw UE zagłosowało za przyjęciem wiążącej rekomendacji dla Komisji Europejskiej w sprawie przyznania dofinansowania dla najwyżej ocenionych projektów zgłoszonych w naborze CEF-Energy w 2019 r.

Wśród projektów, które otrzymają grant jest zgłoszony przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i litewskiego operatora Litgrid projekt, obejmujący studium wykonalności budowy podmorskiego kabla o nazwie Harmony Link. Kwota dofinansowania wyniesie połowę kosztu studium - ponad 10 mln euro.

Kabel Harmony Link jest częścią projektu synchronizacji systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej, za pośrednictwem systemu polskiego. Synchronizacja planowana jest na 2025 r.

Jak przypomniało ME, dotacje z instrumentu CEF-Energy są przyznawane dla projektów o statusie PCI, czyli projektów o znaczeniu wspólnotowym, które zwiększają bezpieczeństwo dostaw energii w UE oraz przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska a także zwiększają konkurencyjność i efektywność działania sieci.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama