Reklama

Elektroenergetyka

Transformacja energetyczna i braki kadrowe głównymi wyzwaniami dla polskich banków

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Zatrzymanie młodych talentów w kraju, transformacja energetyczna, ale też kwestie związane z ESG oraz nadużywaniem pojęcia abuzywności zapisów umownych – to kwestie, które wysunęły się na czoło podczas dyskusji prezesów największych polskich banków, poświęconej mapie wyzwań dla sektora. Odbyła się ona w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Elżbieta Czetwertyńska, wiceprezes zarządu Banku Handlowego w Warszawie stwierdziła, że pandemia postawiła sektor bankowy przed dużym testem, który został zdany bardzo dobrze. Za kluczowe wyzwania uznała temat kredytów walutowych, niską rentowność sektora, przyciągnięcie i utrzymanie talentów, a także transformację ESG.

Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku wskazał na niedoceniany jego zdaniem element ryzyka w postaci wielkości portfela papierów skarbowych w bilansach banków. Usługi bankowe uznał za najlepsze, jakie oferowane są obecnie w Polsce, ale sam rynek ocenił jako bardzo efektywny i zarazem mocno nierentowny

Jan Emeryk Rościszewski, prezes zarządu PKO Banku Polskiego problem braku talentów i metod ich zatrzymania w kraju określił jako kluczowy. Jako flagowy produkt sektora bankowego w Polsce uznał rozwiązania mobilne oraz jakość serwisu dla klientów. Za wyzwanie cywilizacyjne, ze względu na spojrzenie młodych pokoleń, uznał za to ESG.

O budowie długoterminowej przewagi konkurencyjnej dla polskiej gospodarki, wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną, potrzebie szerszego rozumienia procesów ekonomicznych wśród konsumentów oraz konieczności budowania podmiotów dominujących globalnie wypowiadał się Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego.

Temat asymetrii w relacjach z bankiem, która zwalnia klientów od myślenia i nasila zjawisko uchylania się przed niekorzystnymi skutkami podpisywanych umów poruszył Przemek Gdański, prezes zarządu BNP Paribas Bank Polska. Jego zdaniem sektor finansowy ma obciążenia reputacyjne, które utrudniają pozyskanie wykwalifikowanej kadry IT.

reklama
reklama

Jak stwierdził Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium sektor finansowy jest w stanie stawić czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom. Najgorzej radzi sobie jednak z problemami spuścizny, takimi jak kredyty frankowe, które pozostając nierozwiązane z czasem narastają.

Na ograniczenie miejsca dla typowych instytucji finansowych funkcjonujących w sposób tradycyjny i jednoczesny wzrost znaczenia podmiotów łączących posiadaczy nadwyżek kapitałowych z tymi, które potrzebują finansowania zwrócił uwagę Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

O skali problemu związanego z transformacją energetyczną świadczą szacunkowe koszty oceniane na 360 mld euro rocznie w perspektywie najbliższej dekady. Zaledwie 1/4 tych środków napłynie do Polski z UE. Stąd wśród panelistów dominowało przekonanie, że sektor bankowy powinien aktywnie włączyć się w ten proces.

W zakresie wyzwań rynkowych za najważniejsze uznano wojnę o młode talenty w sektorze bankowym i to nie tylko z branży IT. Zdaniem uczestników dyskusji konieczne będzie zaadaptowanie się do nowych oczekiwań i standardów pracy, szczególnie z uwzględnieniem modelu hybrydowego.

Panel poświęcony mapie wyzwań dla sektora bankowego odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego zorganizowanego w dniach 13-15 września w Sopocie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama