Reklama

Elektroenergetyka

Tchórzewski o cenach prądu: interes spółek energetycznych nie ucierpi

Fot. ME
Fot. ME

Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom w projekcie ustawy obniżającej akcyzę na energię elektryczną, rachunki za energię dla odbiorców pozostaną na poziomie 2018 r. i nie ucierpi na tym interes spółek energetycznych - powiedział w piątek w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W Sejmie trwa pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy m.in. obniżającego akcyzę na energię elektryczną, zmieniającego stawki opłaty przejściowej.

Szef resortu energii podkreślił, że "pierwszym mechanizmem, który ma pozwolić na ustabilizowanie cen energii elektrycznej w roku 2019, jest obniżenie podatku akcyzowego na energię elektryczną z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh". "Rachunki odbiorców energii elektrycznej z tego tytułu zostaną obniżone w 2019 r. o 1,85 mld zł netto" - powiedział.

Drugim działaniem jest obniżenie opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej o 95 proc. "Dzięki tej zmianie rachunki za energię elektryczną odbiorców w Polsce zmniejszą się o 2,24 mld zł" - mówił.

"Trzecią zmianą, którą wprowadza ustawa, jest bezpośredni zwrot utraconego przychodu spółkom obrotu. Na ten cel zaplanowano 4 mld zł, które zostaną wypłacone spółkom obrotu, które uznają, że poniosły szkody, przez specjalnie powołany do tego, fundusz wypłaty równicy cen" - dodał. Dotyczy to zarówno tych spółek, którymi zarządza państwo i wszystkich prywatnych, które zajmują się obrotem energii elektrycznej - powiedział minister.

"Ostatnim czwartym elementem zaplanowanego mechanizmu jest przeznaczenie 1 mld zł na inwestycje prośrodowiskowe, dzięki którym zmniejszy się emisyjność naszej gospodarki. Środki te zostały skierowane do krajowego systemu zielonych inwestycji. W zaproponowanym projekcie jako termin odniesienia, w którym ceny energii elektrycznej dla odbiorców nie były jeszcze na ścieżce wzrostowej jest 30. czerwca 2018 roku" - powiedział.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama