Reklama

Elektroenergetyka

Tauron pracuje nad strategią ograniczania produkcji energii z węgla

Fot. www.tauron.pl
Fot. www.tauron.pl

Tauron pracuje nad strategią dostosowania spółki do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego. Przedstawiciele firmy zastrzegają, że tempo i zakres działań w tym zakresie zależy m.in. od unijnych regulacji, opłacalności produkcji i mechanizmów pomocowych.

Ponad miesiąc temu zarząd spółki Tauron Wytwarzanie, skupiającej aktywa wytwórcze Grupy oparte na węglu kamiennym, podjął uchwałę dotyczącą eksploatacji bloków energetycznych, której częścią jest potencjalny harmonogram ich wygaszania w perspektywie najbliższych 15 lat. Spółka podkreśla jednak warunkowy charakter uchwały.

Reklama
Reklama

„To oznacza, że ewentualne wykonanie tej uchwały zależy od szeregu czynników, w tym przede wszystkim przyszłej opłacalności pracy poszczególnych jednostek wytwórczych, uzależnionej od nowych, możliwych do wdrożenia mechanizmów pomocowych” – wyjaśniła w środę rzeczniczka spółki Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera. 

Proces wygaszania najstarszych i najmniej efektywnych bloków węglowych trwa w Tauronie już od kilku lat. Natomiast prowadzone obecnie analizy, dotyczące wciąż działających bloków, służą – jak tłumaczą przedstawiciele spółki - przygotowaniu wielowariantowego planu działań w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz przyjętej w lutym br. przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

 

Wśród analizowanych czynników jest przede wszystkim systematyczny wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla (ich koszt sięgnął ostatnio 40 euro za tonę CO2), brak możliwości finansowania inwestycji w technologie węglowe, rosnąca ilość energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł oraz wzrost znaczenia gazu i kogeneracji jako technologii przejściowych w drodze do w pełni „zielonej” energetyki.

 

„Celem analiz jest opracowanie strategii dostosowania spółki do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego” – potwierdziła rzeczniczka, podkreślając, że istotnym aspektem prowadzonych prac jest także zaproponowanie rozwiązań minimalizujących społeczne skutki ograniczenia produkcji energii w blokach węglowych.

 

„Prowadzone są rozmowy ze stroną społeczną, by korzystając z dostępnych źródeł finansowania stworzyć jak najbardziej efektywne narzędzia osłonowe dla pracowników” – zapewniła Patrycja Hamera.

 

Źródła wytwórcze Grupy Tauron oparte są dziś głównie na węglu kamiennym. Ogłoszona w 2019 r. polityka tzw. zielonego zwrotu zakłada zwiększenie do blisko dwóch trzecich udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym do 2030 r. Tylko do 2025 r. zaplanowano inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

 

Od jesieni ub. roku resort aktywów państwowych analizuje możliwość wydzielania aktywów węglowych grup energetycznych (w tym Taurona) do odrębnego podmiotu o roboczej nazwie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Podmiot ten miałby korzystać z pomocy publicznej, zaś pozbawione aktywów węglowych firmy energetyczne mogłyby skuteczniej pozyskiwać finansowanie na „zielone” inwestycje. Decyzje w tej sprawie jak dotąd nie zapadły.

 

Za utrzymaniem obecnej formuły działania Grupy Tauron opowiadają się działające w spółce związki zawodowe, które obawiają się likwidacji firmy po wydzieleniu z niej aktywów wytwórczych opartych na węglu. W marcu br. wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń poinformował, że resort nie pracuje nad połączeniem Taurona i Polskiej Grupy Energetycznej po ewentualnym wydzieleniu z nich aktywów węglowych.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama