Reklama

Elektroenergetyka

Tauron pomoże zbudować instalację spalania alternatywnego

Fot. Tauron
Fot. Tauron

Tauron zamierza wesprzeć Stalową Wolę. Miasto planuje zbudować nowoczesną instalację spalania paliwa alternatywnego (RDF). Dziś został podpisany list intencyjny w tej sprawie.

- Chcemy, by nowa instalacja służyła mieszkańcom miasta, a ponadto stała się  atrakcyjnym miejscem pracyw Stalowej Woli - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. -Stalowa Wola to ważne miejsce na energetycznej mapie Polski. Cieszę się, że miasto zainteresowane jest budową nowoczesnej instalacji RDF. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie wykorzystanie zawodowego potencjału mieszkańców Stalowej Woli- podkreśla prezes TAURONA. 

Paliwa alternatywne (RDF) to pełnowartościowe paliwo powstałe w wyniku przetworzenia starannie wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne, które są dopuszczone przez prawo do termicznego odzysku. 

- Ten projekt pozwoli nam wykonać ruch w kierunku rozwoju w zakresie energetyki spełniającej najwyższe standardy. To także dowód, że TAURON jest otwarty na lokalne potrzeby mieszkańców Stalowej Woli, a dla miasta jest partnerem odpowiedzialnym społecznie– mówi Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Stalowej Woli 

Proces produkcji paliwa alternatywnego odbywa się w dedykowanych zakładach przetwórczych, skąd gotowy produkt dostarczany jest do jednostek wytwórczych. Produkcja energii elektrycznej i ciepła prowadzona jest przy wykorzystaniu urządzeń i instalacji spełniających najwyższe standardy jakości oraz uznawane za najlepsze dostępne techniki, co pozwala na dochowywanie znacznie ostrzejszych i szerzej określonych norm i wymagań środowiskowych niż w przypadku paliwa węglowego. 

Ostatni etap budowy bloku 450 MW  

W Stalowej Woli powstaje nowoczesna jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. 

Działania podjęte w ostatnich latach spowodowały, że na terenie budowy Elektrociepłowni Stalowa Wola trwają końcowe prace montażowe. Zgodnie z planem pierwsze uruchomienie turbiny gazowej nastąpi w listopadzie, a przewidywany termin pierwszej synchronizacji bloku z siecią wyznaczony został na koniec bieżącego roku. 

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. W kotłowni zostaną zainstalowane 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w I kwartale 2020 roku.

Inwestycje w fotowoltaikę

Grupa TAURON prowadzi program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach należących do Grupy. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy TAURON do 2025 r. 

Obecnie program jest na etapie planowania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Obejmuje on pięć lokalizacji, a potencjał każdej z farm jest silnie uzależniony od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji. 

Jedną z przygotowywanych w ramach programu lokalizacji jest Stalowa Wola, gdzie aktualnie trwa procedura uzyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Kolejne działania etapu planowania projektu to uzyskanie warunków zabudowy i odrolnienie gruntu, a następnie uzyskanie pozwolenia na budowę. 

Bloki 120 MW w Stalowej Woli

Najstarszymi aktywami wytwórczymi TAURON Wytwarzanie są bloki energetyczne o mocy 120 MW, które ze względu na niespełnianie wymagań środowiskowych Unii Europejskiej zostaną wyłączone z eksploatacji najpóźniej do końca 2020 roku. Dwa z ośmiu takich bloków konwencjonalnych znajdują się w Stalowej Woli. Po wyczerpaniu godzin derogacyjnych, eksploatacja bloków 120 MW z prawnego punktu widzenia nie będzie możliwa.

Spółka podejmuje szereg działań, których celem jest uniknięcie społecznych skutków wyłączenia z eksploatacji bloków ESW. Od 2018 roku obowiązuje trzyletni pakiet osłonowy w formie rekompensat i odpraw, a na podstawie porozumienia ze stroną społeczną wydłużone zostały okresy wypowiedzeń. 

Ponadto trwają przygotowania do uruchomienia programu wsparcia dla pracowników. Działania te obejmą warsztaty i szkolenia dla osób wyrażających chęć przekwalifikowania, pomoc w przygotowaniu do wyjścia na rynek pracy, jak również utworzenie biura pracy na terenie elektrowni.

Każdy z pracowników Elektrowni Stalowa Wola, który wyrazi taką wolę, znajdzie zatrudnienie w innych oddziałach spółki. TAURON deklaruje chęć pełnej współpracy z samorządem oraz instytucjami lokalnymi w celu minimalizacji negatywnych sutków konieczności zakończenia eksploatacji bloków stalowowolskiej elektrowni. (Tauron)

Reklama

Komentarze

    Reklama