Reklama

Elektroenergetyka

Tauron modernizuje sieć ciepłowniczą na Śląsku

Fot. Tauron
Fot. Tauron

TAURON Ciepło wprowadził w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej system zdalnego odczytu liczników ciepła oraz system monitorowania węzłów cieplnych i wymienników ciepła. Te nowoczesne rozwiązania mają za zadanie zwiększenie komfortu korzystania z ciepła sieciowego dla mieszkańców aglomeracji, zmniejszenie uciążliwości związanych z odczytami u klienta, a także ograniczenie ryzyka awarii.

Do końca 2017 roku, do nowoczesnego systemu monitoringu, TAURON Ciepło podłączył ponad 2 400 węzłów w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. System zastosowany przez spółkę polega na wyposażeniu węzłów cieplnych w narzędzia umożliwiające monitorowanie przesyłu ciepła w czasie rzeczywistym oraz zintegrowane zarządzanie pracą całej sieci.

 - Czyste i bezpieczne ciepło sieciowe oferowane przez TAURON Ciepło to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu w miastach. Promujemy to rozwiązanie grzewcze i unowocześniamy jego infrastrukturę o rozwiązania cyfrowe, aby korzystanie z ciepła sieciowego było jak najbardziej komfortowe dla naszych klientów – mówi Kamil Kamiński wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. klienta i wsparcia korporacyjnego - Nowoczesny system zdalnego odczytu wskazań liczników i monitoringu węzłów będzie również pomocny w prowadzeniu analiz zużycia ciepła, dzięki temu będzie można bardziej efektywnie korzystać z ogrzewania i ciepłej wody, a co za tym idzie oszczędzać – dodaje wiceprezes.

Systemem zdalnego odczytu liczników zostali objęci wszyscy klienci TAURON Ciepło: spółdzielnie mieszkaniowe, odbiorcy komunalni, wspólnoty mieszkaniowe, placówki użyteczności publicznej, obiekty biurowe i handlowe oraz odbiorcy przemysłowi. Dzięki temu spółka zwiększy bezpieczeństwo i niezawodność dostaw ciepła do klientów i znacznie usprawni proces obsługi technicznej swoich odbiorców.

W praktyce oznacza to monitorowanie on-line, 24 godziny na dobę, pracy węzłów cieplnych oraz możliwość zdalnego sterowania parametrami urządzeń w węźle. Dyspozytor będzie otrzymywał na bieżąco,  powiadomienia i alarmy pozwalające na szybkie wykrycie awarii i diagnozę nieprawidłowości w pracy urządzeń. Dzięki temu służby techniczne TAURON Ciepło będą mogły natychmiast eliminować wszelkie zakłócenia pracy sieci dostarczającej ciepło do mieszkańców aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

Nakłady inwestycyjne poniesione na wprowadzenie systemu zdalnych odczytów liczników ciepła oraz monitoringu węzłów ciepłowniczych wynoszą łącznie około 16 mln złotych. Projekt obejmuje około 10 tys. liczników  w systemie zdalnego odczytu i  ponad 2400 węzłów cieplnych w systemie stałego monitoringu.

Ciepło sieciowe jest najtańszym i jednocześnie najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem ogrzewania mieszkań i domów w mieście. Rozwiązanie to oznacza komfort i bezpieczeństwo dla użytkowników. Przyłączenie każdego kolejnego budynku wielorodzinnego do sieci ciepłowniczej, oznacza mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przekłada się na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery w każdym z miast.

kn/Tauron

Reklama
Reklama

Komentarze