• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Spotkanie u premiera ws. Orkanu Fryderyka

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek rano z ministrami: obrony Mariuszem Błaszczakiem, zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz energii Krzysztofem Tchórzewskim; tematem spotkania jest sytuacja po przejściu nad Polską orkanu Fryderyka.

W odprawie uczestniczy też dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika.

Wcześniej premier Rządowym Centrum Bezpieczeństwa wysłuchał raportów od wojewodów i szefów policji oraz straży pożarnej i podziękował służbom za skuteczne działania.

Także szef MSWiA Joachim Brudziński dziękował służbom za skuteczność i zaangażowanie w udzielaniu pomocy poszkodowanym podczas przejścia orkanu.

Silny wiatr i obfite opady śniegu spowodowały liczne awarie prądu w całym kraju. Jak podawało w czwartek wieczorem MSWiA i RCB, elektryczności nie miało 54,3 tys. odbiorców (najwięcej w woj. wielkopolskim - 24,5 tys., zachodniopomorskim - 9,5 tys., łódzkim - 8,5 tys.).

Trudne warunki atmosferyczne powodowały także opóźnienia, przekierowania i odwołania rejsów z większości lotnisk. Utrudnienia odnotowano na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie.

W Europie w wypadkach wywołanych przez orkan zginęło co najmniej osiem osób, w tym pięć w Niemczech i dwie w Holandii. W Holandii z powodu podmuchów wiatru przewróciło się 66 ciężarówek, co jest rekordem od 1990 roku. Niemieckie koleje państwowe (Deutsche Bahn) ze względów bezpieczeństwa na cały dzień wstrzymały kursy pociągów dalekobieżnych w całym kraju. W ciągu dnia nie kursowały superszybkie pociągi Thalys łączące Francję, Belgię, Holandię i Niemcy.

ML/PAP

Komentarze