Elektroenergetyka
Spotkanie ministra Tchórzewskiego z szefem Międzynarodowej Agencji Energetycznej
Grudniowe posiedzenie rady zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), któremu będzie przewodniczył minister energii Krzysztof Tchórzewski, było głównym tematem spotkania szefa resortu energii z dyrektorem wykonawczym IEA Fatihem Birolem.
Birol w środę, na wspólnej konferencji prasowej z Tchórzewskim, podkreślał, że zaplanowana na 5 i 6 grudnia w Paryżu sesja rady zarządzającej Agencji będzie największym tego typu spotkaniem w historii, weźmie w nim udział ok. 40 ministrów ds. energii z najważniejszych krajów świata, oraz ok. 50 prezesów największych firm z sektora energii. Gratulował też polskiemu ministrowi jednogłośnego wyboru na przewodniczącego.
Tchórzewski oświadczył, że z Birolem omówił cele, na których chce się skoncentrować na sesji. Jednym z kluczowych tematów ma być bezpieczna transformacja energetyczna - czyli taka, która zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii i surowców. "Mamy zamiar wypracować strategię na nadchodzące lata. Będzie to też okazja na wzmocnienie pozycji Agencji na arenie międzynarodowej" - mówił minister, dodając, że IEA odegrała już bardzo ważną rolę po atakach na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej, kiedy to udało się utrzymać "spokój na rynkach i ceny w ryzach".
Minister zaznaczył, że uważa IEA za "najbardziej profesjonalną organizację, zajmującą się problematyką energetyczną". "Polska bardzo chętnie korzysta z wiedzy ekspertów IEA, szczególnie w sytuacji trwającej, znaczącej transformacji sektora energii" - dodał Tchórzewski. Jak dodał, powierzenie mu kierowania sesją to "docenienie naszych wysiłków, ale też zrozumienie i przyjęcie za pewien wzór sposobu transformacji w Polsce".
Jak oceniał z kolei Birol, polski rząd podejmuje "intensywne działania we wdrażaniu czystych technologii energetycznych, jak energetyka jądrowa czy odnawialna". Podkreślał, że ocena działań dywersyfikujących dostawy ropy i gazu, w tym także za pomocą LNG, może być wyłącznie pozytywna.
Dyrektor zaznaczył, że energia jądrowa jest największym źródłem zeroemisyjnym, wykorzystywanym w krajach rozwiniętych. Podkreślał, że ze względu na wielkość wyzwania walki ze zmianami klimatycznymi, powinno się brać pod uwagę wszystkie technologie i nie stawiać atomu oraz OZE przeciwko sobie, ale rozważać je w połączeniu ze sobą.
Birol zauważył, że największym wyzwaniem w przypadku atomu jest znalezienie najlepszego modelu finansowania dla budowy. Różne państwa mają tu różne modele, ale to wyłącznie od polskiego rządu zależy, na jaki model finansowy się zdecyduje - podkreślił. Zadeklarował jednocześnie, że IEA dalej jest gotowa wspierać Polskę w poszukiwaniu najlepszego modelu finansowania i rozwiązań technologicznych. Nie można zapominać, że energia jądrowa jest nie tylko rozwiązaniem do zastosowania w walce ze zmianami klimatycznymi, ale też ma swój wymiar w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności - dodał dyrektor wykonawczy IEA.