Reklama

Elektroenergetyka

Projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej do komisji

Fot. Photo RNW.org / Flickr
Fot. Photo RNW.org / Flickr

Sejm odesłał do komisji rządowy projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej. Zakładane oszczędności energii finalnej, osiągnięte dzięki wprowadzeniu nowych regulacji mają być nie mniejsze niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r.

Marszałek Sejmu dał komisji energii, klimatu i aktywów państwowych czas na przedstawienie sprawozdania do 16 marca. 

Proponowane w projekcie zmiany zakładają, że do realizacji celu dotyczącego efektywności energetycznej będą wliczane inwestycje finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu samorządów, budżetu UE, środków z pomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz środków pochodzących z NFOŚiGW, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

W projekcie proponuje się wprowadzenie możliwość rozliczania zobowiązań dotyczących oszczędności energii poprzez realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorców końcowych w ramach programów bezzwrotnych dofinansowań.

Reklama
Reklama

Programy te będą mogły polegać np. na wymianie urządzeń lub instalacji służących do ogrzewania, czy przyłączaniu odbiorców do sieci ciepłowniczej.

System świadectw efektywności energetycznej obejmie przedsiębiorstwa paliwowe wprowadzające do obrotu paliwa ciekłe do celów transportowych. 

Powstanie centralny rejestr oszczędności energii finalnej, który będzie prowadzić Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. W rejestrze będą gromadzone dane dotyczące m.in. zrealizowanych projektów efektywności energetycznej. Rejestr ma uszczelnić system monitorowania i raportowania oszczędności energii powstałych z realizacji programów unijnych i krajowych. 

Projekt nakłada na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązek zamontowania do 1 stycznia 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu. Dostawcy ciepła i gazu mają też mieć obowiązek informowania odbiorcy o ilości gazu i ciepła zużytego w poprzednim roku, analogicznie do obowiązków dostawców energii elektrycznej.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze