Elektroenergetyka

Prezes PFR: potrzeba 300 mld zł do przeprowadzenia transformacji energetycznej w Polsce

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Potrzeba 300 mld zł do przeprowadzenia w dekadę transformacji energetycznej w Polsce - powiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas inauguracji Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Jak zaznaczył szef PFR, transformacja energetyczna to jeden z kluczowych priorytetów w nowej perspektywie. "Bez bankowości inwestycyjnej zmiana energetyczna się nie wydarzy" - stwierdził. 

Dodał, że bazowano na analizie, jak duże potrzeby ma Polska na przestrzeni najbliższych 10 lat, jeśli chodzi o skalę finansowania inwestycji niezbędnych do przejścia tej zmiany. "Nasz zespół specjalistów przeprowadził symulację, która pokazała, że Polska potrzebuje w najbliższej dekadzie ok. 300 mld zł inwestycji, aby przejść transformację energetyczną, a potencjał krajowych grup energetycznych wyceniamy na 200 mld zł" - powiedział Borys. 

Jest luka, którą trzeba zapełnić" - dodał. Jak wskazał, lukę mają wypełnić instrumenty kapitałowe. 

"Jako PFR wyszliśmy z inicjatywą dostarczenia instrumentów kapitałowych do przeprowadzenia transformacji energetycznej, tworząc program PFRgreenHub i będziemy wspierać rozwój OZE w Polsce" - zadeklarował. 

Zdaniem szefa PFR inwestycje o wartości ok. 150 mld zł zostaną sfinansowane poprzez instrumenty dłużne, czyli kredyty i obligacje, w tym zielone obligacje. 

O transformacji energetycznej jako wyzwaniu i szansie dla sektora finansowego, szczególnie inwestycyjnego mówił też podczas kongresu prezes Banku Pekao Michał Krupiński.  

Zwrócił także uwagę na rolę szerokorozumianego sektora finansowego w zwiększaniu poziomu eksportu i inwestycji prywatnych. 

Dodał ponadto, że potrzeba więcej konsolidacji polskich firm, aby mogły one lepiej konkurować na rynkach w skali globalnej. "Jesteśmy gotowi wspierać firmy w tych procesach w zakresie finansowym i doradczym" - zaznaczył Krupiński. (PAP)

Źródło:
PAP

Komentarze