Reklama

Elektroenergetyka

Polska energetyka świętowała 100-lecie Niepodległej [RELACJA]

Fot.: PKEE
Fot.: PKEE

W miniony czwartek w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się gala podsumowująca stulecie polskiego sektora energetycznego, na której spotkali się, po raz pierwszy, przedstawiciele wszystkich branż stanowiących o bezpieczeństwie energetycznym Polski.

Wydarzenie rozpoczęło się od filmowego przedstawienia 100 lat historii polskiej energetyki. Następnie głos zabrał minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Swoje wystąpienie rozpoczął od krótkiej lekcji historii: ”Rozwój sektora energii rozpoczął się w Polsce od rewolucji przemysłowej Kwiatkowskiego. Pierwsza polska elektrownia to jest elektrownia Powiśle, która tak się pięknie zapisała w historii podczas powstania Warszawskiego”, opowiadał minister. Następnie przeszedł do teraźniejszości wspominając, iż branża energetyczna wymaga ciągłego dalekosiężnego planowania: ”My musimy ciągle myślą, marzeniem i planem wybiegać znacznie w przyszłość by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce”, mówił Tchórzewski.

Uwadze szefa resortu nie umknął także specyficzny charakter pracy w branży: „ My w energetyce jesteśmy ludźmi z cienia – kiedy robimy wszystko dobrze, nas nie widać”, mówił. Tchórzewski wspominał także o szansach stojących przed energetyką: ”Sektor energetyczny może napędzić naszą gospodarkę”. Na koniec wystąpienia uzasadniał klucz, na podstawie którego wręczył na czwartkowym wydarzenia odznaczenia resortowe i państwowe: „Po raz pierwsi mamy dziś możliwość wspólnego spotkania wszystkich branż naszego sektora. Dzisiejsze odznaczenia to wyraz wdzięczności za wierną, długoletnią służbę jednej firmie w czasach, gdy popularne jest częste zmienianie miejsca pracy z uwagi choćby na wyższe zarobki”, zakończył swoje wystąpienie szef Ministerstwa Energii.

Jako drugi głos zabrał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który oddał hołd pracownikom sektora energetycznego: „Czuwacie nad bezpieczeństwem energetycznym całej Polski i znacznej części Europy”, mówił marszałek. Kuchciński wskazał także poselską perspektywę na rozwój sektora energetycznego w kraju: „Widzimy dzisiaj, że Polska ma pomysł na transformację energetyczną i realizuje tę wizję z całą stanowczością. Poprzez dywersyfikację źródeł energii oraz rozwój rodzimych technologii, zwiększacie państwo suwerenność Polski”. Na koniec minister zadeklarował: „Możemy dzisiaj z całą mocą powiedzieć że nasze bezpieczeństwo energetyczne wzrasta”.

Jako trzeci głos zabrał przedstawiciel premiera, minister Marek Suski. Suski także rozpoczął swoje wystąpienie od noty historycznej, przypominając o roli pierwszej polskiej elektrowni: „W 1944 energetycy z warszawskiego Powiśla heroicznie bronili elektrowni w czasie powstania”. Następnie podkreślił rolę sektora w gospodarce: „Branża energetyczna pozostaje strategicznym sektorem naszej gospodarki. Stabilny system energetyczny jest gwarantem bezpieczeństwa państwa”. Minister w Kancelarii Premiera zapewnił także, że polskie władze zabiegają o polską energetykę na forum międzynarodowym: „Walczymy o polskie interesy na arenie międzynarodowej i synchronizację systemów energetycznych państwa bałtyckich”. Na koniec ponownie podkreślono nadzieje rządu związane z nowymi inwestycjami w energetykę: „Nowe inwestycje mają zagwarantować pewność dostaw energii w kolejnych dziesięcioleciach. Przez ostatnie lata polska energetyka dokonała skoku cywilizacyjnego”, powiedział przedstawiciel premiera, Marek Suski.

Po przemówieniach zaprezentowano film relacjonujący obecny stan polskiej energetyki, wraz z już rozpoczętymi inwestycjami. W trakcie jego emisji omawiano takie inwestycje, jak terminal LNG w Świnoujściu, do którego docierają dostawy gazu z Bliskiego Wschodu i USA, fabrykę polipropylenu Polimery Police, gazociąg łączący Polskę z norweskimi złożami gazu Baltic Pipe czy nowy blok węglowy Ostrołęka C.

Kolejnym punktem programu było wręczenie odznaczeń państwowych z rąk przedstawicieli Prezydenta RP i ministra energii.

Na zwieńczenie ceremonii odczytano list Prezydenta RP do zgromadzonych, w którym prezydent dziękował energetykom niezależnie od ich miejsca w hierarchii korporacyjnej:

„Prawdziwym kapitałem branży energetycznej są pracownicy, którzy często w bardzo ekstremalnych warunkach podczas klęsk żywiołowych wykonują swoją służbę państwu”. W dalszej części listu prezydent powtórzył przesłanie ministra energii o myśleniu w przyszłość: „Bazując na już zidentyfikowanych megatrendach, w 100lecie polskiej niepodległości musimy zastanowić się nad tym, jak będzie polska energetyka w najbliższym 100leciu. Polska już teraz poszukuje swojego modelu bezpieczeństwa energetycznego, który zapewni bezpieczną przyszłość polskiemu biznesowi jak i gospodarstwom domowym”. Na koniec prezydent zaprosił zgromadzonych na szczyt klimatyczny, któremu będzie przewodniczył pod koniec roku w Katowicach: „Na początku grudnia Prezydent będzie gospodarzem COP24 w Katowicach. To okazja na dyskusję dotyczącą przyszłości sektora energetycznego, na co wszystkich państwa serdecznie zapraszam”, zakończył w liście prezydent RP.

  • PKEE
Reklama
Reklama

Komentarze