Reklama

Elektroenergetyka

Polityka energetyczna Polski do 2040 – znamy jej najważniejsze założenia

Fot.
Fot.

Na konferencji prasowej w Ministerstwie Energii zaprezentowano projekt polityki energetycznej Polski do roku 2040. Poniżej znajdują się najważniejsze postanowienia tego dokumentu.

Rozbudowa mocy wytwórczych

Resort energii założył, że w 2030 roku węgiel będzie odpowiadał za 60% wytwarzania energii elektrycznej. Wzrosnąć ma wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Polityka energetyczna Polski (PEP) przyjmuje, że w 2033 roku zostanie oddany do użytku pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej. Rolę stabilizującą mają pełnić moce gazowe. Dodatkowo, rząd planuje także rozbudować sieci przesyłowe i dystrybucyjne oraz połączenia transgraniczne.

Odnawialne źródła energii

PEP przewiduje, że w 2030 roku odnawialne źródła energii będą odpowiadać za 21% finalnego zużycia energii. W elektroenergetyce mają odpowiadać za to przede wszystkim morskie farmy wiatrowe i fotowoltaika. Rozwijać mają się klastry energii i spółdzielnie energetyczne. W transporcie OZE mają odpowiadać za 10% zużycia energii już w 2020 roku. W 2030 roku udział ten wzrośnie do 14%.

Energetyka jądrowa

W dokumencie zaprezentowanym dziś przez resort energii znalazło się miejsce dla energetyki jądrowej. Pierwszy blok o mocy ok. 1-1,5 GW ma zostać uruchomiony już w 2033 roku. Do 2043 roku w Polsce pracować ma już sześć bloków jądrowych o mocy od 6 do 9 GW. W PEP podkreślono perspektywiczną rolę małych reaktorów jądrowych – HTR i SMR.

Dywersyfikacja dostaw gazu i ropy

Podstawowymi filarami dywersyfikacji dostaw gazu mają być gazociąg Baltic Pipe i terminal LNG. Do tego, PEP prognozuje rozbudowę sieci przesyłu i magazynów gazu. W kwestii ropy naftowej ministerstwo energii planuje postawić na rozwój sieci przesyłowej i magazynowej.

Emisyjność sektora elektrowni i elektrociepłowni

Rząd przewiduje, że w związku z uruchomieniem bloków jądrowych i gazowo-parowych oraz w związku z rozwojem odnawialnych źródeł energii i wyłączeniami starych bloków węglowych, średnia emisja sektora elektrowni i elektrociepłowni w 2040 roku wyniesie 394 kg CO2/MWh.

Struktura mocy zainstalowanej netto w Polsce do 2040 r.

Według PEP w kwestii zainstalowanych mocy wytwórczych dokonać ma się istotna rewolucja. W roku 2040 dominującymi mocami w Polsce mają być moce w fotowoltaice. Mają też pojawić się istotne moce w morskiej energetyce wiatrowej.

Według ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, dostosowanie polskiej energetyki do planów zawartych w PEP kosztować ma 400 mld złotych.

Reklama

Komentarze

    Reklama