Reklama

Elektroenergetyka

Norwegowie dostawali pieniądze za pobieranie prądu. Ceny spadł poniżej zera

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny energii elektrycznej w niektórych częściach Norwegii spadły poniżej zera po raz drugi w historii na początku poniedziałku, a mieszkańcom południowej Norwegii „zapłacono” za używanie energii elektrycznej, ponieważ producenci energii muszą płacić za sprzedaż energii elektrycznej, gdy ceny są ujemne.

Według norweskiego portalu  E24 ceny energii elektrycznej w Oslo i Kristiansand i okolicach były ujemne przez cztery godziny we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek.

Po raz drugi w historii ceny energii elektrycznej w Norwegii spadły poniżej zera. Na początku lipca ceny energii elektrycznej w Norwegii przez godzinę były ujemne. Wtedy jednymi z przyczyn pierwszych w historii ujemnych cen energii elektrycznej były duże opady śniegu w górach, ograniczony eksport energii elektrycznej i początek wakacji letnich, podczas których norweskie zużycie energii jest niższe niż zwykle.  
Ostatnia ujemna cena energii elektrycznej z poniedziałku była wynikiem intensywnych opadów deszczu i wiatru w ostatnich tygodniach, a także wyższego importu energii jądrowej ze Szwecji - poinformowali analitycy E24. Wyższe niż zwykle temperatury sezonowe również przyczyniły się do niskiego zapotrzebowania na moc w południowej Norwegii.

Eksperci twierdzą, że wraz z nadejściem zimy w Skandynawii ceny energii elektrycznej wzrosną.
Norwegia, największy producent ropy i gazu w Europie Zachodniej, wytwarza większość energii elektrycznej z energii wodnej. Mix energetyczny uzupełniają ropa i gaz.

Komentarze