Reklama

Elektroenergetyka

Niemcy: trwają testowe rozruchy nowej elektrowni węglowej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nowa niemiecka elektrownia węglowa Datteln 4 przechodzi właśnie testowe rozruchy. Zgodnie z ustaleniami, jednostka ta ma zostać wpięta do sieci latem.

Według informacji o niemieckim systemie elektroenergetycznym udostępnianych przez Towarzystwo Fraunhofera, w marcu trwały testowe rozruchy elektrowni węglowej Datteln 4.

W styczniu minister gospodarki RFN Peter Altmaier wydał w czwartek zgodę na podłączenie jej do sieci.

W listopadzie ubiegłego roku Agencja Reutera poinformowała, że niemiecki rząd zgodził się, by budowana od 2007 roku przez koncern Uniper elektrownia na węgiel kamienny o mocy 1,1 GW, która kosztowała 1,5 miliarda euro, mogła rozpocząć komercyjną produkcję energii elektrycznej.

Choć Datteln 4 jest jednostką nowoczesną, a przez to - względnie - niskoemisyjną, to krok ten nie jest zgodny z obecną doktryną Berlina zakładającej zakończenie korzystania z węgla w gospodarce do 2038 roku. Termin ten został ustalony przez obradującą od czerwca 2018 roku do stycznia roku 2019 tzw. Komisję ds. wyjścia z węgla.

Niemcy wkrótce staną przed problemem niedoborów mocy z uwagi na wyłączanie elektrowni jądrowych, które przewidziane jest na 2022 rok.

Komentarze