Reklama

Elektroenergetyka

Müller o przejęciu Energi przez Orlen: odeszliśmy od modelu, który realizowała PO

Fot. Kancelaria Premiera / Flickr
Fot. Kancelaria Premiera / Flickr

Odeszliśmy od modelu, który realizowała Platforma Obywatelska, czyli modelu prywatyzacyjnego; chcemy budować stabilne, duże spółki, które będą w stanie konkurować na poziomie międzynarodowym - mówił w środę o ewentualnym przejęciu spółki Energa przez PKN Orlen rzecznik rządu Piotr Müller.

W ubiegłym tygodniu PKN Orlen ogłosił wezwanie na zapisywanie się na sprzedaż 100 proc. akcji Grupy Energa. Koncern podkreślił, że planowana transakcja wpisuje się w jego strategię, która zakład budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki, także w obszarze źródeł odnawialnych.

Grupa Energa w poniedziałkowym komunikacie poinformowała, że jej zarząd analizuje warunki wezwania oraz konsekwencje ekonomiczno-finansowe dla Grupy Energa i przekaże swoje stanowisko najpóźniej dwa dni robocze przed dniem rozpoczęcia przyjmowania zapisów. Termin ten to 31 stycznia 2020 r. 

W piątek prezesi obu spółek zapewniali, że po przejęciu Energi przez PKN Orlen, gdańska spółka pozostanie w regionie i pod względem podatkowym zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do lokalnego budżetu. "W przejęciu Energi widzimy duże szanse dla rozwoju Pomorza" - zapewnili.

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany w TVP Info o przejęcie Energi przez PKN Orlen powiedział, że rząd PiS "odszedł od modelu, który realizowała Platforma Obywatelska, czyli modelu prywatyzacyjnego". Dodał, że rząd chce budować stabilne, duże spółki, które będą w stanie konkurować na poziomie międzynarodowym, a nie wyłącznie krajowym.

"Ewentualna fuzja PKN Orlen i Energi ma dać możliwości, które pozwolą np. inwestować w sektorze energetycznym, to jest ogromne wyzwanie" - podkreślił.

Müller wskazał również, że ewentualne połącznie Orlenu z Lotosem pozwoliłoby konkurować polskim spółkom nie tylko na rynku europejskim, ale także na poziomie światowym. 

Dopytywany, czy zapowiedź wykupu akcji Energi przez Orlen oznacza fuzję tych spółek Müller odpowiedział, że decyzje te należą do władz korporacyjnych obu koncernów. (PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama