Reklama

Elektroenergetyka

Śląska Metropolia ogłosiła przetarg grupy zakupowej na energię elektryczną

Fot. katowice.eu
Fot. katowice.eu

Przetarg na zakup blisko jedną terawatogodziny energii elektrycznej w ciągu dwóch lat przez grupę zakupową, obejmującą 115 zamawiających, ogłosiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Szacunkowa wartość zakupu to blisko 530 mln zł.

Procedury tworzenia grup zakupowych pod kątem: energii elektrycznej, gazu, a także samochodów elektrycznych, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła w lutym br. Prąd i gaz GZM kupowała w grupach już wcześniej; procedurę pod kątem pojazdów elektrycznych rozpoczęto na początku br. wobec wymogów ustawy o elektromobilności.

W ub. tygodniu, na czwartkowej sesji zgromadzenia GZM, przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak poinformował o przesłaniu do suplementu Dziennika Urzędowego UE ogłoszenia o przetargu grupy zakupowej energii elektrycznej. W poniedziałek informację o przetargu rozesłało biuro prasowe GZM.

Jak podano, grupę zakupową energii elektrycznej tworzą gminy z GZM i spoza jej granic. Na liście znajdują się też starostwa powiatowe oraz odrębne jednostki budżetowe. Łącznie to 115 zamawiających, w tym ponad 300 jednostek budżetowych. Energia elektryczna będzie trafiała m.in. do szkół, przedszkoli, muzeów, szpitali, urzędów, spółek i zakładów komunalnych, TBS-ów czy spółdzielni mieszkaniowych.

Grupa obejmuje również Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz związane z nim instytucje. Stąd wśród odbiorców znajdą się nie tylko Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Sosnowca czy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich, ale też instytucje regionalne, m.in. Stadion Śląski, Planetarium Śląskie czy ZOO w Chorzowie.

W poniedziałkowej informacji Metropolii wartość zamówienia na lata 2022-23 oszacowano na blisko 530 mln zł. Zaznaczono, że wspólny zakup energii to sposób na zapewnienie dostaw bezpiecznych i efektywnych cenowo. Na osiągnięcie korzystnych warunków umowy wpływają duży wolumen kupowanej energii i współdziałanie wszystkich odbiorców wchodzących w skład grupy.

Reklama
Reklama

Samorządy Metropolii grupowo kupują energię elektryczną od wielu lat. W 2019 r. wspólne postępowanie dotyczyło zakupu blisko 1 terawatogodziny energii elektrycznej na dwa kolejne lata (2020-21). Grupę w tym zakresie utworzyło 113 zamawiających (także spoza GZM), w ramach których działa 326 jednostek. Przy szacunkowej wartości zamówienia 389,7 mln zł brutto, wybrano najtańszą ofertę, za 398,2 mln zł brutto, którą złożyła spółka Tauron Sprzedaż GZE.

W 2019 r. GZM rozstrzygnęła też przetarg na wspólny zakup blisko 225 gigawatogodzin (GWh) gazu w latach 2020-21 dla grupy 25 miast i gmin GZM chcących zakupić paliwo dla 66 jednostek. Szacunkową wartość tego zamówienia określono pierwotnie na ok. 46,7 mln zł. We wspólnym przetargu spółka PGNiG Obrót Detaliczny zaoferowała cenę 38,3 mln zł brutto.

Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia kolejnego przetargu grupy zakupowej paliwa gazowego. Dobiegają też końca rozmowy z gminami pod kątem powołania grupy zakupowej samochodów elektrycznych. Wolę wspólnego zakupu takich pojazdów przedstawiciele GZM sygnalizowali wiosną ub. roku. Ustawa z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada na samorządy obowiązek stopniowej elektryfikacji floty.

Zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego GZM z mocy tworzącej ją ustawy zajmuje się m.in. zagospodarowaniem przestrzennym i transportem publicznym; obecnie jest m.in. organizatorem komunikacji miejskiej w regionie

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama