Reklama

Elektroenergetyka

Lubuskie: Enea Operator wybudowała nowy punkt zasilania w Kostrzynie nad Odrą

Fot. Enea
Fot. Enea

Spółka Enea Operator za 16,5 mln zł wybudowała w Kostrzynie Nad Odrą (Lubuskie) nowy Główny Punktu Zasilania (GPZ). Poprawi on warunki zasilania dla blisko 3 tys. odbiorców objętych jego zasięgiem, ograniczy skutki potencjalnych awarii i umożliwi rozwój energetyki odnawialnej.

Jak poinformowała rzeczniczka Enei Operator Danuta Tabaka, w ramach projektu spółka wybudowała stację transformującą napięcie 110/15 kV GPZ Kostrzyn II z dwoma transformatorami, z których każdy dysponuje mocą 25 MVA.

Stacja została połączona z istniejącą infrastrukturą za pomocą dwutorowej linii wysokiego napięcia o długości 1,6 km oraz linii kablowych średniego napięcia o łącznej długości 7 km.

„Realizacja tego projektu była jednym z priorytetów w planie inwestycyjnym naszej spółki. Mimo niesprzyjających okoliczności spowodowanych pandemią, planowo zakończyliśmy tak dużą i złożoną inwestycję” - powiedział cytowany w komunikacie prezes Enei Operator Andrzej Kojro.

Reklama

Reklama

Dodał, że dzięki inwestycji znacznie wzrósł poziom bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w całym regionie, a także jest możliwość przyłączania do sieci jeszcze większej liczby wytwórców energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.

Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej w wysokości 9,2 mln zł. 

Źródło:PAP

Komentarze